Máte zapnutou tuto funkci v telefonu? Zajistí vám lepší start, úsporu peněz a delší výdrž baterie
Vlastníte-li starší telefon, výdrž baterie možná řešíte dennodenně. Jenže tomu se dá předejít. Ve svém mobilu totiž máte funkci, která šetří nejen samotnou baterii, ale také vaši peněženku. Přesto ji moc lidí nepoužívá.
Koupíte-li si nový telefon, jistě se těšíte na všechny jeho vymoženosti. Mnozí z nás ovšem ocení i skutečnost, že zase nebudeme muset nějakou dobu řešit rychlé vybíjení baterie. Starý telefon je totiž často nutné nabíjet téměř denně. Jenže je to i naše chyba. V mobilech je totiž funkce, která zlepšuje start, zajišťuje úsporu peněz i delší výdrž baterie. Nejde přitom o nic jiného než o úsporný režim, který obvykle najdete v nastavení správy napájení svého zařízení. Jak moc je tato funkce užitečná?

Úsporný režim a úspora peněz
Všechny telefony mají funkci úspory energie. Mnozí uživatelé daný režim zapínají, mají-li téměř vybitý mobil a potřebují, aby ještě nějakou dobu fungoval. Omezením funkčnosti některých aplikací je skutečně možné docílit toho, že smartphone vydrží pracovat o něco déle. Jenže někteří jedinci nechávají úsporný režim zapnutý trvale, protože dle jejich mínění daným krokem prodlouží životnost baterie a ušetří i díky tomu, že zamezí častějšímu nabíjení. Je tomu ale skutečně tak?
Existují zvěsti, že trvalé zapnutí úsporného režimu baterii naopak škodí. Ty ovšem nejsou příliš podložené, a to v případě Androidu, ani Applu. Naopak se zdá, že tento krok skutečně pomáhá. Životnost lithium-iontových baterií se totiž odvíjí od četnosti vybíjení a nabíjení. Pokud k tomu dochází často, více se opotřebovávají. Úsporný režim tedy může prodloužit jejich životnost. Na druhou stranu jste za výkon telefonu zaplatili nemalé peníze, takže by možná bylo na škodu trvale ho omezovat. Záleží tedy na vašem uvážení.
Zlaté pravidlo 20/80
I pokud budete mít úsporný režim trvale zapnutý, nevyhnete se nutnosti telefon nabíjet. Ačkoli to mnozí uživatelé nevědí, i v tomto procesu lze chybovat. Odborníci totiž doporučují, že byste baterie neměli nechat zcela vybít, ale ani ji nechat plně nabíjet. Podle všeho je optimální, udržíte-li baterii v telefonu permanentně mezi 20 a 80 procenty. Lithium-iontové akumulátory, jež jsou přítomny ve většině mobilů, se tak méně namáhají. Nechat nabíjet smartphone přes noc tedy nedoporučujeme.

Na kolik vás vyjde nabíjení telefonu?
Inu, není to úplně hodně. Jedno nabití může stát zhruba 8 až 10 haléřů. Nejde tedy o částku, která by vás měla zruinovat. Jenže pokud máte v telefonu opotřebovanou baterii a využíváte jej často, můžete ho nabíjet každý den. I tak vás sice vyjde nabíjení na zhruba 33 Kč ročně, ale pokud máte větší rodinu, už vás to může stát i několik stovek. Úsporný režim vám přesto neušetří zase tak velké částky. Zároveň ale prodlouží životnost baterie, takže se ve výsledku vyplatí.
Jak ještě šetřit baterii?
Úsporný režim není jedinou možností, jak můžete prodloužit životnost baterie v mobilním telefonu. Existují i další kroky, které je možné učinit. Těmito způsoby navíc nemusíte tolik omezovat výkon.
- Baterii výrazně vybíjí displej. Můžete tedy snížit jeho jas. Navíc byste neměli prodlužovat čas pro automatické zhasnutí displeje. Ten bývá od výroby nastavený na 30 sekund.
- Můžete rovněž vypnout zvuky a vibrace. To však někteří uživatelé neskousnou.
- Energie se pochopitelně spotřebovává i vlivem používání. Náročné může být např. streamování hudby nebo sledování videí.
Pro zajímavost: Společnost Google hodlá zpřístupnit nový nástroj, jenž vývojářům pomůže s optimalizací aplikací. Mimo jiné by měly být snáze identifikovatelné ty, které zbytečně běží na pozadí. Baterie tak možná bude v brzké budoucnosti méně zatěžována i bez vašeho přičinění.
Zdroje: chip.cz, udalosti247.cz, smartmania.cz, mobilmania.zive.cz, usetreno.cz