Českem se šíří mimořádně zákeřný podvod s kreditními kartami. O peníze přijdete během pár minut
Neexistuje asi nikdo, koho by se někdy někdo nepokusil okrást. Podvody se ale v posledních letech přesunuly z „ulice“ do online prostoru. Aktuálně navíc zažívají velký boom. Podvodníci například cílí na ovládnutí vaší kreditní karty.
Podvody v online světě jsou skutečně na vzestupu. Podle dat kyberbezpečnostní společnosti Gen Digital vzrostly v prvním čtvrtletí letošního roku podvody spojené s falešnými obchody o neskutečných 1 190 procent. Podvodníci přitom neprahnou pouze po tom, abyste zaplatili zboží, které neobdržíte. Zaměřují se totiž na ještě zákeřnější podvod. Jejich počínání je přitom velmi přesvědčivé a dokážou zmást i nakupující, jež jsou obezřetní.
„Podvodníci jsou na ně připraveni a hromadně spouštějí propracované a přesvědčivé webové stránky napodobující legitimní známé prodejce značkové módy, elektroniky a domácích potřeb,“ vysvětluje bezpečnostní expert Jakub Vávra.

Kreditní karty a vyluxované účty
Někteří podvodníci se chtějí dostat k vaší platební kartě. Jejich počínání se tedy může týkat takových aplikací, jako je Google Wallet nebo Apple Pay. Při placení lze někdy zaznamenat, že „spadne“ platební brána a znovu se načte. To se sice stává i běžně, jenže podvodníci mohou takto ovládnout přístupové údaje k vaší kartě. Tu následně použijí k vlastním nákupům. Můžete to poznat tak, že vám z účtu podezřele mizí peníze. Daní lumpové ovšem mohou být vychytralí. Nemusí utrácet mnoho, případně mohou kreditní kartu zneužít až po několika týdnech nebo měsících.

Okradeni nemusí být jen kupující
Zdálo by se, že podvodníci okrádají pouze ty, co na internetu nakupují. Primárně ano, nicméně mohou cílit rovněž na prodejce. Mnozí z nich totiž působí na různých online bazarech. Pod záminkou nákupu nabízeného zboží mohou začít tlačit na prodávajícího, aby jim sdělil citlivé údaje ke své kartě. Typicky se jedná o číslo, platnost, CVV/CVC kód, PIN nebo jednorázový kód. Důvod? Údajně převod transakce „na platební kartu“. To ovšem ve skutečnosti není možné. Kupujícímu musí vždy stačit jen číslo účtu. Nic víc nepotřebuje!
Desatero, díky kterému nenaletíte
I když si můžete myslet, že nikdy nikomu nenaletíte, tato „tři N“ se mohou velmi snadno změnit na: „nakonec někomu naletěl“. Proto je nutné být navýsost obezřetným. Co dělat, abyste mohli být v klidu?
1. Zaměřujte se jen na prověřené e-shopy. Na internetu dnes najdete spoustu relevantních informací o každém prodejci. Pokud ne, už to může být důvod pro opatrnost.
2. Podvodné e-shopy často na webu nemají kontaktní údaje. Často chybí i obchodní podmínky nebo reklamační řád.
3. Pravidelně si kontrolujte internetové bankovnictví. Měli byste mít přehled o svých transakcích.
4. Nejste-li si daným obchodem jisti, na webu České obchodní inspekce najdete rizikové e-shopy.
5. Použít také můžete jednorázovou virtuální kartu. Pokud s ní zaplatíte, nelze už ji použít znovu. Používá se přitom právě při nákupu u neověřených obchodníků.
6. Přecházíte-li na e-shop z nějakého odkazu, zkontrolujete si URL adresu, abyste měli jistotu, že jste přesně tam, kde chcete být.
7. Nenechte se nalákat až na podezřele nízké ceny. Podvodníci vás tím chtějí jen přivést do svých spárů.
8. Jistým varovným signálem může být pouze jediná možnost platby – kartou.
9. Obecně platí, že byste nikdy nikomu neměli sdělovat citlivé údaje o kartě. Celé číslo platební karty po vás ostatně nemůže chtít z bezpečnostních důvodů ani banka.
10. Můžete uvažovat o nastavení limitů pro placení na internetu. Pokud by následně podvodník získal přístup k vaší kartě, nemohl by utratit víc, než je stanoveno.
Tip na závěr: zjistíte-li, že jste zadali platební údaje na falešný e-shop, obraťte se neprodleně na svou banku a nechte svou kartu zablokovat. Pokud vám přesto z účtu zmizí peníze, určitě celý případ oznamte na Policii České republiky.
zdroje: novinky.cz, policie.gov.cz, vlasta.cz, coi.gov.cz