Světový brankář Gianluigi Buffon končí kariéru. Už i tak je přesčas. Je mu 45 let

Přidat na Seznam.cz

Brankářská legenda Gianluigi Buffon je ve svých 45 letech stále na hřišti v týmu AC Parma, což je v profesionálním fotbale naprostá výjimka. To však brzy skončí. Podle italských médií se „Gigiho“ odchod blíží, uvedl deník Spiegel.

Italská brankářská legenda Gianluigi Buffon končí svou zářnou fotbalovou kariéru. Informovala o tom italská média. Podle největšího sportovního deníku Gazzetta dello Sport zatím žádné oficiální oznámení neexistuje, ale rozhodnutí vítěze mistrovství světa z roku 2006 je jisté.

Brankář z mistrovství světa 2017 má stále platnou smlouvu s druholigovým klubem AC Parma do roku 2024. Podle dohody s klubovým šéfem Kylem Krausem se však bude moci sám rozhodnout, kdy odejde.

Novým angažmá v Parmě v roce 2021 se tak pro „Gigiho“ Buffona uzavřel kruh. Svou profesionální kariéru začal v klubu v listopadu 1995. O 28 let později ji končí na stejném místě. Největší úspěchy však Buffon slavil právě s Juventusem.

Buffon měl se Starou dámou smlouvu od roku 2001 do roku 2021 s krátkou přestávkou, a desetkrát získal ligový titul, sedmkrát italský superpohár. Dvakrát se s Juve dostal do finále Ligy mistrů, přičemž v obou případech prohrál.

Za národní tým stál mezi tyčemi 178krát, což z něj dělá rekordmana. Vrcholem byl triumf na mistrovství světa v Německu v roce 2006, o šest let později se Squadra Azzurra dostala i do finále mistrovství Evropy, kde však prohrála se Španělskem. Buffon je také držitelem rekordu v počtu odehraných soutěžních zápasů v italském fotbale, před Paolem Maldinim.

I po skončení aktivní kariéry už je jeho další cesta pravděpodobně zmapována. Považuje se za jisté, že Buffon bude působit jako vedoucí delegace italské reprezentace. Šéf federace Gabriele Gravina ho již označil za vhodného muže pro tuto práci.

Zdroj: spiegel.de