Straka se opět osvědčil v roli zachránce, přesto s ním Trenčín na příští sezonu nepočítá

Přidat na Seznam.cz

František Straka má pověst „zachránce“. Když některému klubu teče do bot, nebo-li hraje o záchranu, zavolá si na pomoc „Franze“. To udělali i představitelé trenčínského klubu a byl to dobrý tah. Straka přebíral v březnu tým na předposlední příčce nejvyšší slovenské soutěže a dovedl ho na solidní deváté místo znamenající záchranu. Takovýto kumšt se podařil bývalému reprezentantovi a účastníkovi MS 1990 už popáté. Přesto se Trenčín rozhodl neangažovat Straku na příští sezonu, i to už několikrát známý bouřlivák a glosátor zažil…

Před Trenčínem se Strakovi podařilo v „hodině dvanácté“ zachránit druholigový německý Ahlen, plzeňskou Viktorku (to ještě byla průměrný ligový klub), Ružomberok a prvoligovou Příbram. Jenže zpravidla tato angažmá dopadla tak, že hned v následujících sezonách byl Straka z klubu po nepřesvědčivých výsledcích odvolán. Zkrátka začal mít pověst, že neumí budovat dlouhodobě tým s jasnou koncepcí a hlavně výsledky.

Celkově vzato jsou i jeho další angažmá neúspěšná – Tirol (odvolání po 15 zápasech), OFI Kréta (jen 8 utkání), Arka Gdyně (sestoupila do druhé ligy), egyptský Ismaily SC (též jen 8 zápasů) a Karviná (do třetice „osmička“).

S rozpaky odcházel i ze slávistického angažmá, kde ho nepřijali fanoušci a navíc si to navždy rozházel u sparťanských fandů. Nerad bude vzpomínat i na australské angažmá, kde s týmem North Queensland Fury FC protrpěl rekordní nejvyšší prohru 1:8 v historii tamější lize.

A přitom se zdálo, že ze Straky roste trenér, který by mohl dosáhnout slušných úspěchů. Jeho první angažmá v Teplicích vedlo v roce 2003 až k vítězství v Českém poháru, což zopakoval za rok i ve Spartě. Letenský klub dovedl do základní skupiny Ligy mistrů a skončil s ním na prvním místě po podzimu ročníku 2004/05. Jenže prý kvůli neatraktivnímu projevu hry byl odvolán… Od té doby už výrazného úspěchu Straka nedosáhl. A nedosáhne ho tedy ani v Trenčíně. „Trenér splnil cíl, v další sezoně už ale u prvního týmu působit nebude. Vedení klubu se na základě dlouhodobé analýzy a zhodnocení situace rozhodlo v budoucnu vydat jiným směrem, obě strany si situaci vyjasnily. Trenér František Straka vstoupil sice krátce, ale výrazně do historie trenčínského fotbalu. Bude u nás mít vždy dveře otevřené,“ stojí v prohlášení slovenského klubu.

Tak kampak se František Straka vydá za rok na jaře, až se některý klub bude chtít zachránit?

Zdroj: redakce, Wikipedie, astrencin.sk