Stezka, Kváča, Svoboda, Lukáš a spol. opustili extraligu. Kluci odešli za lepším, říká trenér brankářů

Přidat na Seznam.cz

Před startem hokejové sezony se vždycky objevují úvahy a polemiky nad tím, které týmy nejvíce oslabily nebo posílily. A klíčovou roli na cestě k nejvyšším metám, či v případě boje o vyhnutí se baráži, mají brankáři. Není divu, jejich výkonnost je často jazýčkem na vahách v extraligovém maratonu.

Po minulé sezoně (v konečném pořadí po play-off 1. Třinec, 2. Hradec Králové, 3. Pardubice) došlo v brankovištích českých klubů k nemalým změnám a přesunům.

Ilustrační snímek z extraligy je z hokejové arény v Českých Budějovicích (první polovina září 2023).

Podle inventury letních přestupů odešlo několik elitních brankářů z extraligy do ciziny. Aleš Stezka z Vítkovic zamířil do zámořské NHL, Petr Kváča z Liberce do švédského Rögle, Miroslav Svoboda z Plzně do finského celku Vaasan Sport, Jan Lukáš z Olomouce do dalšího finského klubu SaiPa Lappeenranta. Finská liga už začala o tři dny dříve, než česká soutěž.

Z tohoto pohledu je zřejmě, že extraligu opustili velmi kvalitní brankáři.

Kluci jdou určitě za lepším a chtějí zkusit něco nového. Jelikož v extralize podávali skvělé výkony, můžeme brát jejich odchody jako oslabení pro každý tým, v něž dosud působili,“ uvedl jeden z trenérů hradeckých brankářů Filip Luňák pro SportDeník.cz.

Jmenovaná čtveřice gólmanů ale není jediná, která chybí na současných soupiskách českých klubů. Pryč jsou například slovenští zkušení brankáři Marek Čiliak, který z Komety Brno odešel do francouzského Marseille, a Denis Godla, jenž naposledy patřil do kádru Litvínova. Zatím není známo, kde zakotví. Z Mladé Boleslavi odešel slovinský reprezentant Gašper Krošelj.

Brankářský specialista Filip Luňák, který v této pozici vystupuje v extralize už deset let, samozřejmě vnímá i zapojení nových, či staronových tváří do nejvyšší soutěže.

Dá se čekat, že někdo vyskočí. Třeba Liberec vsadil na mladé brankáře Dávida Hrenáka a Daniela Krále. Hodně sledovaní budou Roman Will a Milan Klouček v Pardubicích. Přes léto se také probíral příchod Patrika Baertošáka k „nám“ do Hradce Králové, odkud odešel Matěj Machovský do Vítkovic,“ připomněl Luňák.

Pohyb nastal i v dalších klubech.

Výborným gólmanem je Dominik Frodl, který přišel z Pardubic do Karlových Varů. Odtud se naopak Štěpán Lukeš přesunul do Komety Brno,“ upřesnil brankářský expert.

Do výčtu lze zařadit i příchody Samuela Hlavaje do Plzně, Jakuba Sedláčka do Olomouce, do Mladé Boleslavi se vrátil po krátké štaci v Hradci Králové a Pardubicích rovněž zkušený Jan Růžička.

Zdroj: autorský článek