Startuje jarní část druhé fotbalové ligy. Vidina postupu je velkou motivací

Přidat na Seznam.cz

Vítěz soutěže si zajistí právo přímého postupu do první ligy, druhý a třetí celek tabulky dostane šanci v baráži se čtrnáctým a patnáctým týmem nejvyšší soutěže zabojovat o posun mezi elitu. Taková je výchozí situace na prahu jara ve druhé fotbalové lize, která se hraje pod názvem Fortuna národní liga. Během zimy došlo v řadě klubů k nemalým změnám.

Nejvýše v pořadí přezimovali fotbalisté Příbrami. Hned po skončení podzimu ale trenéři Tomáš Zápotočný a Marek Nikl oznámili odchod na lavičku prvoligového Dynama České Budějovice. Vedení příbramského klubu našlo za odcházející kouče zkušeného nástupce.

Tým převzal Dušan Uhrin mladší, který během kariéry vedl mj. Mladou Boleslav, Viktorii Plzeň, pražskou Slavii, působil v několika etapách v Rumunsku, ale i na Kypru a v dalších zemích.

Z kádru odešli především hráči ze středové řady. Máme velmi mladý celek. Jediným starším na soupisce je ofenzivní lídr Tomáš Wágner,“ zmínil Uhrin mladší na klubovém webu bývalého střelce Plzně, Jablonce, Mladé Boleslavi, Karviné i zahraničních klubů.

Smělé ambice netají MFK Vyškov, který ještě před vstupem do jarní fáze druhé ligy odehrál pohárový zápas na půdě pražské Slavie.

V přípravě jsme udělali maximum. V sestavě panuje dobrá konkurence, takže ne všichni hráči se dostanou nejen na trávník, ale někteří ani na lavičku náhradníků,“ upozornil trenér Jan Trousil, někdejší hráč Zbrojovky Brno, Slovácka, Karviné i Vyškova.

Zamíchat kartami v horní části tabulky se pokusí celek SK Líšeň z Brna. „Víme, že jaro bude extrémně náročné. Rádi bychom získali v úvodu co nejvíce bodů a drželi se co nejdéle v popředí tabulky,“ vyjádřil trenér Michal Valachovič ambice týmu z brněnské městské části.

Na čtvrtém místě strávil zimní přestávku FK Varnsdorf. V kádru už není Radosta, který se vrátil po hostování do Teplic. Naopak přišel Osmančík, jenž má na svém kontě prvoligové starty v dresu Bohemians Praha 1905, ale naposledy působil v Příbrami.

„V zimě máme na severu Čech těžké klimatické podmínky, ale nechceme se na to vymlouvat. Bereme to jako fakt a já osobně jsem na to zvyklý,“ prohodil trenér Miroslav Holeňák, který dlouhá léta působil jako hráč a později asistent trenéra ve Slovanu Liberec. V něm spolupracoval s několika trenéry. Například společně s Jarošíkem (nynější kouč Teplic) byl asistentem Holoubka. Poté pracoval po boku Hornyáka, Hoftycha (současný trenér Mladé Boleslavi).

Ambiciozní Prostějov ztratil ofenzivního tahouna Kušeje, který přestoupil právě za Hoftychem do Mladé Boleslavi. Z Karviné odešel útočník Durosinmi do Viktorie Plzeň. Z Opavy zase zamířil polský fotbalisté Pikul do Pardubic. Novým opavským trenérem je slovenský kouč Peter Hlinka, který nahradil Romana Westa.

A změnu trenéra realizovalo i béčko pražské Sparty. Odvolaný vicemistr Evropy z roku 1996 Michal Horňák, který v několika obdobích zaskakoval i na postu hlavního trenéra sparťanského áčka, už po nuceném odchodu z Letné vede nově Viktorii Žižkov, favorita ČFL. Ve Spartě B dostává trenérský prostor Petr Janoušek.

Zajímavou posilu získal na poslední chvíli celek FC Táborsko. Obranu vyztuží Pavel Novák, který odehrál za České Budějovice na 250 zápasů.