Spustí se lavina výměny mobilních telefonů. Přístup k mnoha aplikacím bude ukončen
Vlastníte-li opravdu stařičký telefon, a stále vypadá a funguje dobře, můžete si blahopřát. Může se ale stát, že s postupem času budete mít omezený přístup k některým službám. Pokud chcete, aby k tomuto nedocházelo, měli byste se plácnout přes kapsu a starý mobil vyměnit za nový. Existují ovšem i další možnosti.
Na starších mobilech vám nemusí dobře běžet například některé Google aplikace jako Chrome, YouTube nebo Gmail. Během několika dní navíc na některých starých iPhonech přestane fungovat WhatsApp. Mnohé aplikace však neběží ani na starších verzích Androidu. Ba co víc, správně fungovat nemusejí ani bankovní aplikace, což má chránit vaše virtuální finance. Proč ale vlastně konkrétně vývojáři majitelům starších telefonů takto „škodí“? A co by měli dělat sami postižení?

WhatsApp bude fungovat už jen pár dní
Pomalu ale jistě se blíží datum, kdy na starších telefonech přestane fungovat WhatsApp. Tato oblíbená aplikace, kterou celosvětově používají dvě miliardy uživatelů, nebude od 5. května funkční na starších iPhonech. Operační systém tak nově bude muset být iOS 15.1 či novější. Co se týče konkurence, WhatsApp podporuje telefony minimálně s Androidem 5.0. Na druhou stranu je i zde možné, že brzy bude podporována minimálně „šestka“ a majitelé starších modelů „ostrouhají“.
Proč aplikace přestávají fungovat?
Máte starší smartphone a ptáte se, proč vám vývojáři aplikací takto komplikují život? Inu proto, že průběžně pracují na aktualizacích, které mají vliv na lepší funkčnost a vyšší bezpečnost. Jenže čím starší je mobil, tím méně lidí jej používá. Proto se už jednoho dne zkrátka a dobře nevyplatí podporovat ty nejstarší modely, které již vlastní pouze několik „staromilců“. Starší zařízení už pak tedy nejsou schopná zpracovat nové aktualizace a bezpečnostní protokoly.
Co můžete dělat, abyste je mohli požívat?
Majitelé starších smartphonů se mohou setkat s tím, že některé aplikace přestanou fungovat správně, nebo dokonce přestanou být zcela podporovány. Pokud se chcete tomuto vyhnout, máte několik možností. Jakých?
- První možností je ponechat si starý telefon a přijmout fakt, že některé aplikace budou nedostupné. Pokud vám to nevadí, můžete zkusit alternativy, které můžou na starších telefonech fungovat lépe než některé jiné aplikace.
- Dále je možné aktualizovat operační systém. V případě iPhonu stačí přejít do Nastavení > Obecné > Aktualizace softwaru. U starších modelů, jako iPhone 5s nebo iPhone 6, to však nemusí být řešením, protože pro ně už nebude dostupná podpora novějších verzí operačního systému.
- Třetí možností je zálohovat data a zvážit výměnu zařízení. Nový telefon dnes rozhodně nestojí „majlant“. Ostatně nemusíte nutně sázet na novější koně ze stájí jednotlivých výrobců. Velmi dobrý mobil seženete i za cenu do 5 000 Kč.

Problémy mohou mít i bankovní aplikace
Zatímco některé aplikace asi k životu tak úplně nutně nepotřebujete, na starších telefonech mohou mít potíže i ty, které pro vás mohou být opravdu důležité. Zvláště pokud nemáte počítač. Problémy totiž někdy mívají i mobilní aplikace bank. Na konci loňského roku se například určité bankovní instituce rozhodly ukončit podporu zařízení, jež nesplňují současné bezpečnostní normy. Někteří jejich klienti tak mohou mít od této doby nemalé potíže.
Konkrétně se jedná o Komerční banku a mobilní aplikace Mobilní banka a KB Klíč, stejně jako o Českou spořitelnu a jejího George. Na začátku letošního roku pak zpřísnila požadavky i Raiffeisenbank. Tento trend bude samozřejmě pokračovat. Ač to některým klientům daných institucí nemusí vyhovovat, bezpečnostní zásady u bankovních aplikací jsou opravdu podstatné. Nelze se tedy divit, že je banky za pomoci nových aktualizací neustále vylepšují. Jenže nepodporují (nej)starší telefony. Chcete-li mít tedy přístup do internetového bankovnictví na mobilu, aktualizujte systém nebo si kupte nový telefon.
Zdroje: penize.cz, seznam.medium.cz, chip.cz, forbes.cz