Spotřebuje 3× víc elektřiny než lednička, ale většina lidí ho používá špatně. Účet pak bolí jako čert
Při ročním vyúčtování za elektřinu se nám mohou protočit panenky. Některé spotřebiče, které využívá většina Čechů, patří mezi pořádné energožrouty. Výdaje na jejich provoz lze však pomocí několika jednoduchých kroků snížit.
Bez moderních spotřebičů už v podstatě nemůžeme existovat. Kdekdo si stýská po starých zlatých časech, ale faktem je, že výdobytky dneška nám v mnohém ulehčují život. Jejich „pomoc“ však není zadarmo. Nejenže něco stojí, ale zároveň spotřebovávají energii při provozu. Některé takové energožrouty navíc používá většina z nás. Hojně je přitom využívají třeba senioři.
Více energie spotřebovávají starší spotřebiče
Mezi velké energožrouty obecně patří chladicí spotřebiče. Jejich provoz se na spotřebě domácnosti může podílet až z jedné pětiny. Na vině je skutečnost, že lednice i mrazák jsou zapnuté neustále. To ovšem neovlivníte. Moderní výrobky mají na druhou stranu nižší spotřebu než ty starší, protože bývají vesměs úspornější. Podle statistik patří právě chladicí spotřebiče k těm, kteří Češi mění za nové nejpomaleji. Nová zařízení jsou ovšem opatřena technologiemi jako No Frost, které zabraňují tvorbě námrazy. Právě ta se přitom výrazně podílí na spotřebě energie.

Mohlo by vás zajímat: Technologie No Frost se týká pouze mrazáku. Ve specifikaci chladicích spotřebičů se lze setkat i s označením Total No Frost. Tato technologie zabraňuje tvorbě námrazy v mrazáku i v lednici.
Kolik mrazák vlastně „žere“?
Už více než čtyři roky platí nový systém označování energetických tříd u spotřebičů. Jednotlivé úrovně jsou označeny písmeny A až G, kde A je nejúspornější a G naopak nejméně úsporné. U mrazáků ovšem hraje roli i stáří a objem. Spotřeba tak může být dosti rozdílná, když se pohybuje mezi 150 až 500 kWh za rok, což je někdy až třikrát více než u lednice. Co je ovšem důležitější, že největšími energožrouty v rámci českých domácností jsou samostatné mrazáky. Ty se používají především u větších rodin, nebo u lidí, kteří chtějí uchovávat větší množství potravin do zásoby.
Tipy a triky jak snížit spotřebu mrazáku
Ať už máte doma mrazák samostatně, nebo v kombinaci s lednicí, můžete učinit hned několik kroků, jak snížit jeho spotřebu. Zaměřit byste se měli minimálně na některé z nich.
Důchodci mnohdy používají mrazák více, neboť právě oni si často mrazí potraviny do zásoby. Jenže při přeplnění uvnitř hůře cirkuluje vzduch a navíc nemusí jít úplně dovřít dvířka. Pak dovnitř vniká teplejší vzduchu z místnosti. Důsledkem je samozřejmě vyšší spotřeba. U starších modelů už také nemusí stoprocentně přiléhat těsnění dveří.

Odmrazujte ideálně 2x za rok
Zásadní je pravidelně odmrazovat, nemáte-li doma spotřebič, jenž tvorbě námrazy zabraňuje. Pouhé 3 mm mohou zvýšit spotřebu až o třetinu, jeden centimetr až o tři čtvrtiny. To je skutečně brutální nárůst! Proto je doporučováno odmrazovat jednou dvakrát do roka, a to hlavně v zimě. To nebývá takové teplo, takže potraviny vydrží déle i mimo prostor mrazáku. Ty choulostivější navíc můžete umístit třeba na balkon či na parapet.
Roli hraje rovněž umístění spotřebiče. Stát by neměl u oken na jižní stranu, případně blízko trouby či radiátoru. Mrazák (i lednici) je naopak vhodné umístit na nějaké chladnější místo.
Nižším účtům za elektřinu nepomáhá ani časté otevírání dvířek. Ačkoli to platí spíše pro lednici, rovněž u mrazáku není opakované a delší nahlížení dovnitř příliš žádoucí. Měli byste mít tedy přehled, co a kde uvnitř máte, a po otevření jít najisto.
Tip na rozmrazování
Před rozmrazováním mrazák vypněte a připravte si suché hadry na zachycení vody. Někteří lidé pomáhají tání ledu hrncem s horkou vodou, další dokonce fénem. Jakmile led začne povolovat, můžete jej pro urychlení odstranit i mechanicky za pomoci vařečky nebo špachtle. Ideálně ovšem dřevěné či plastové, abyste vnitřek mrazáku neponičili.
Zdroje: dumazahrada.cz, kupi.cz, chip.cz, vitalnisenior.cz