Sportovní kalendář první poloviny roku 2023. Dotknou se hokejisté zlatého olympu?

Přidat na Seznam.cz

V tomto roce se nekonají ani olympijské hry, ani se neuskuteční žádný velký fotbalový šampionát. Přesto si jistě sportovní fanoušci najdou svůj turnaj, svou akci, kterou budou s napětím sledovat. A my vám nyní přinášíme přehled těch největších sportovních událostí – z pohledu českého sportu – pro tento rok. Zde je první polovina roku 2023.

Leden: První měsíc roku může českým fanouškům přinést velikánskou radost, pokud by se našim hokejistům povedlo přivézt z MS do 20 let medaili. Jakýkoliv cenný kov bude mít cenu zlata, ale přece jenom první místo je první místo… Příznivci motorismu si už nyní mohou užívat tradiční závod Paříž – Dakar. Naši kamioňáci vždy patří k favoritům, ale dokážeme se už prosadit i v jiných motoristických disciplínách. To tenisoví nadšenci si na první grandslam musí počkat do 16. ledna. Vrátí se české tenistky zase na vrchol, tak jak tomu bylo předminulou sezonu, kdy vládly bílému sportu? Austrálie napoví. Opět se rozjede světový pohár v biatlonu a tím naděje Markéty Davidové na pódium. A fotbaloví nadšenci se jistě nemohou dočkat brzkého začátku jarní části naší nejvyšší soutěže.

26. 12.-6. 1.HOKEJ: MS do 20 let (Kanada)
31. 12.-15. 1.MOTORISMUS: Rallye Dakar
5.-8. 1.BIATLON: SP v Pokljuce (Slovinsko)
11.-15. 1.BIATLON: SP v Ruhpoldingu (Německo)
16.-29. 1.TENIS: Australian open, grandslam, Melbourne

——————————————————————————————————————–

Únor: Zmiňovaný biatlon bude v únoru nejsledovanějším českým sportem, protože se bude konat MS v německém Oberhofu. Tenisté se pokusí v avis cupu postoupit z kvalifikace přes Portugalsko do finálového turnaje. A nemůžeme vynechat ani další zimní světové šampionáty (sjezdové a klasické lyžování). Snad se Ester Ledecká včas uzdraví po zlomenině klíční kosti a bude prohánět na sjezdovce v Courchevelu (Francie) největší favoritky. To samé by se případně mohlo povést Michalu Novákovi, který se letos na běžkách vyhoupl mezi špičku a to nejen ve sprintu.

4.-5. 2.TENIS: Portugalsko-Česko, kvalifikace Davis Cupu (Portugalsko)
6.-19. 2.SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ: MS 2023 v Courchevelu (Francie)
8.-19. 2.BIATLON: MS 2023 v Oberhofu (Německo)
22. 2.-5. 3.KLASICKÉ LYŽOVÁNÍ: MS 2023 v Planici (Slovinsko)
——————————————————————————————————————–

Březen: Ani ve třetím měsíci v roce nemůže chybět biatlon. Světová smetánka se totiž mezi 2. a 5. sjede do Nového Města na Moravě. Atleti budou mít dostaveníčko v istanbulské hale a Martina Sáblíková se pokusí na trojce a pětce rozšířit svou nekonečnou sbírku medailí. Začne i fotbalová kvalifikace na ME, Češi se představí v Polsku a poté doma s Moldávií.

2.-5. 3.ATLETIKA: Halové ME 2023 v Istanbulu (Turecko)
2.-5. 3.BIATLON: SP v Novém Městě na Moravě
2.-5. 3.RYCHLOBRUSLENÍ: MS 2023 na jednotlivých tratích v Heerenveenu (Nizozemsko)
24. 3.FOTBAL: Česko-Polsko, skupina E kvalifikace EURO 2024
27. 3.FOTBAL: Moldavsko-Česko, skupina E kvalifikace EURO 2024

——————————————————————————————————————–

Duben: Tenistky čeká kvalifikace na finálový turnaj Billie jean Kingové (dřívější Fed cup). Střetnou se s Ukrajinkami. Hokejistky se na MS pokusí udržet si svou pozici a obhájit bronzové medaile (na duo USA, Kanada nikdo nemá). Skončí základní část v NHL a už budeme tušit, kdo nás přijede posílit na blížící se MS.

5.-16. 4.HOKEJ: MS 2023 žen v Bramptonu (Kanada)
14.-15. 4.TENIS: Ukrajina-Česko, kvalifikace Billie Jean King Cupu

——————————————————————————————————————

Květen: Pro Čechy nejsledovanější akcí roku bude MS v hokeji, které se tradičně uskuteční právě v májovém měsíci. Podaří se našim hochům navázat na loňské bronzové medaile, či povyskočí ještě výše? Avšak užijí si i tenisoví fajnšmekři. Dojde si Nadal v Paříži pro 15 (!) titul? A v posledním květnovém dni bude mít Budapešť tu čest hostit finále Evropské ligy. Ale možná nejsledovanější světovou událostí bude cyklistické Giro de Italia, kde by měl náš Jan Hirt obhajovat loňské úžasné šesté místo.

6.-28. 5.CYKLISTIKA: Giro d’Italia, závod Grand Tour
12.-28. 5.       HOKEJ: MS v Tampere a Rize (Finsko, Lotyšsko)
12. 5.   Česko-Slovensko
4. 5.   Česko-Kazachstán
15. 5.  Lotyšsko-Česko
18. 5.   Česko-Slovinsko
20. 5.   Česko-Norsko
21. 5.   Česko-Švýcarsko
23. 5.   Česko-Kanada
25. 5.   Čtvrtfinále
27. 5.   Semifinále
28. 5.   Finále a o 3. místo
29. 5.-11. 6.TENIS: Roland Garros, grandslam v Paříži
31. 5.FOTBAL: Evropská liga UEFA finále v Budapešti (Maďarsko)

——————————————————————————————————————–

Červen: Letos se sice nekoná velký fotbalový šampionát, přesto by se jeden vrchol v kopané našel. A Češi budou u toho. V Rumunsku a Gruzii se uskuteční finálový turnaj do 21 let. Čeští fotbalisté se ve skupině střetnou s Anglií, Německem a Izraelem. I když Slavia Praha už z Konferenční ligy vypadla, mohou se přesto její fanoušci do Edenu přijít podívat na zápas tohoto třetího nejprestižnějšího evropského poháru. A to přímo na ten největší zápas. Slávistický stadion bude totiž hostit finále! O tři dny později se pro změnu bude konat finále Ligy mistrů. A aby toho fotbalu nebylo v červnu málo, bude pokračovat kvalifikace na ME 2024. Na závěr června se uskuteční pravidelná atletická zastávka v Ostravě.

7. 6.FOTBAL: Konferenční liga UEFA finále v Praze/Eden
21. 6.-8. 7.FOTBAL: EURO U21 (Rumunsko, Gruzie)
22. 6.   Česko-Anglie
25. 6.   Česko-Německo
28. 6.   Česko-Izrael
10. 6.FOTBAL: Liga mistrů finále v Istanbulu (Turecko)
17. 6.FOTBAL: Faerské ostrovy-Česko, skupina E kvalifikace EURO 2024
27. 6.ATLETIKA: Zlatá tretra, atletický mítink kategorie Continental Tour – Gold v Ostravě

Zdroj: redakce, Wikipedia, Twitter