Španělský kouč Miguel Falasca? Dal mi obrovskou školu, říká Marek Beer o českém národním týmu

Přidat na Seznam.cz

Bývalý volejbalový reprezentant Marek Beer patří k nejzkušenějším hráčům v české extralize. V pětatřiceti letech ještě nemyslí na loučení s vrcholovým sportem. Může se ale už ohlížet za svojí dosavadní kariérou, během níž si kromě české soutěže vyzkoušel i zahraniční angažmá. A právě při působení v cizině na klubové úrovni sbíral i starty za český národní tým.

Marek Beer (na snímku z druhé poloviny listopadu 2023) si v rozhovoru pro SportDeník.cz zavzpomínal na svoji reprezentační éru.

Na srazy české reprezentace jste ve své době přijížděl z rakouského Innsbrucku. Jak se vám v Rakousku dařilo?

Vyhrávali jsme tamní ligu a třikrát po sobě účinkovali v Lize mistrů. Ale ligové tituly byly takříkajíc povinností, protože jsme opravdu dominovali. V mojí čtvrté sezoně se klub z Innsbrucku přejmenoval na Alpen Volley a startovali jsme v německé bundeslize.

Co vás zaujalo v Lize mistrů?

S Innsbruckem jsme měli ve skupině těžké soupeře, jeden rok i Zenit Kazaň a další hvězdy z jiných klubů. Na druhou stranu jsme dostali i týmy, které byly svým způsobem hratelné a uhráli jsme nějaká vítězství a bojovali o třetí místo znamenající Pohár CEV. To nám docela vycházelo.

A vaše reprezentační kapitola?

Zažil jsem vícero trenérů. Ještě i nizozemského kouče Stewarta Bernarda, potom Zdeňka Šmejkala, Miguela Falascu a Michala Nekolu. Bylo by nefér, kdybych nezmínil právě španělského trenéra – Miguel Falasca je bohužel po smrti, ale rád na něj vzpomínám. Dal mi obrovskou volejbalovou školu. Hrával jsem se spoustu špičkových volejbalistů – třeba s nahrávači Filipem Habrem, potom Jakubem Janouchem, co je nyní kapitánem Lvů Praha. Na bloku jsem hrál s Alešem Holubcem, a s ním jsme v nadsázce řečeno, učili Adama Zajíčka, který je teď kapitánem národního týmu. Dále Honza Hadrava, Donovan Džavoronok, na liberu Martin Kryštof a tak bych mohl pokračovat.

Co kdyby přišla pro vás znovu reprezentační pozvánka například kvůli absenci nebo zranění některých blokařů?

V národním týmu už pět let nejsem, přece jen mi je patatřicet. A kdyby nemohli někteří kluci na blokařském postu, co jsou v aktuální nominaci, tak je tady dalších dvanáct adeptů. Myslím, že jsem už mimo okruh a ani by to asi nešlo vzhledem k dalším povinnostem, které mám v souvislosti se sportem a volejbalem v klubu, konkrétně v Ústí nad Labem.

Sledujete dál národní tým?

Samozřejmě. Vždyť jeho hlavním koučem je Jiří Novák, který mě před čtyřmi lety trénoval ve VK Karlovarsko. Znám i kluky z reprezentace.

zdroj: autorský článek