Slovenský cyklistický poklad už brzy ukončí silniční kariéru. Sagan chce na olympiádě jet cross country

Přidat na Seznam.cz

I když je Československo rozdělené přesně třicet let, Češi nadále fandí některým slovenským sportovcům a obráceně. Týká se to i cyklisty Petra Sagana, kterého můžeme našim východním sousedům tak trochu (více) závidět. Zároveň ho bereme za svého, což dokazovali i komentátoři na českých sportovních kanálech, když tento slovenský fenomén vyhrával jednu etapu za druhou. Jejich emoce nebrali konce, což se u jiných zahraničních cyklistů nevidělo (neslyšelo).

To už však bude brzo minulostí. Peter Sagan oznámil, že tato sezona bude na silnici jeho poslední a v příštím roce se sice chce zúčastnit olympijských her v Paříži, ale na horském kole. „Ta chvíle přišla. Rozhodl jsem se, že tohle bude můj poslední rok v závodech WorldTour. Pak bych se chtěl připravit na závod horských kol na olympijských hrách,“ řekl Sagan na tiskové konferenci po čtvrté etapě Vuelty San Juan.

Mimochodem v této etapě dojel druhý, takže si mohl připsat další pódiový zářez, kterých už má nepočítaně. „Vždycky jsem říkal, že bych chtěl zakončit kariéru na horském kole, protože jsem na něm začínal. Těší mě to, protože dělám něco, co mě opravdu baví,“ uvedl Sagan s tím, že po olympiádě možná ukončí kariéru celkově. „Je pro mě důležité trávit čas se svým synem Marlonem a vidět život z různých úhlů, nejen jako cyklista. Nikdy nebylo mým snem závodit nebo být profesionálním jezdcem do 40 nebo 50 let. Myslím, že přišel ten čas. A pokud budu moci zakončit kariéru v Paříži na olympijských hrách, bude to prima,“ podotkl trojnásobný mistr světa.

Nad světové tituly však Sagan, ale i cyklističtí experti a fanoušci, řadí jeho vítězství na Tour de France, díky kterým vyhrál na „Staré dámě“ sedmkrát (!) bodovací soutěž. Naposledy se mu to povedlo v roce 2019, poté nastal lehký ústup ze slávy. To však neznamená, že by se letos nemohl zase vrátit na výsluní a ukončit silniční kariéru ve velkém stylu. Letošní ročník Tour de France tak bude mít vedle souboje o žlutý trikot (Vingegaard – Pogačer) velké lákadlo v podobě loučícího se Petera Sagana.

Zdroj: redakce, welovecycling.com