Slávistický čaroděj se vrací od zedničiny zpátky k fotbalu. Opava má nového trenéra brankařů

Přidat na Seznam.cz

Letos to bude 15 let, kdy brankář Martin Vaniak získal s pražskou Slavii svůj druhý mistrovský titul. Na obou prvenstvích se tento gólman s přezdívkou čaroděj podílel velkou měrou. Stal se slávistickou legendou a možná mohl dokázat více i v národním družstvu, ale v té době bylo těžké „vystrnadit“ z pozice reprezentační jedničky Petra Čecha. To nedokázal ani čaroděj...

V roce 2011 ukončil Vaniak hráčskou kariéru a ihned se pustil do trénování. Nejdříve ve Slavii jako asistent hlavního trenéra a jako šéftrenér brankářů od žáků po dorostence. Poté odešel do Bohemians 1905 a následně do Plzně, Brna a Olomouce, kde se věnoval už jen dospělým fotbalistům.

Pak se z fotbalového dění ústecký rodák trochu vytratil, až novináři „vyšťourali“ informaci, že si ve Švýcarsku přidělává jako renovátor bytů či malíř pokojů. „Potřeboval jsem si odpočinout od toho frmolu a navíc jsem nesouhlasil s věcmi, které se týkaly doby, kdy byl předseda ještě pan Berbr,“ prozradil Vaniak pro isport.bleskcz. „Dva roky jsem pracoval u firmy, kde jsem se musel všechno naučit, dělal jsem s cizinci, byli většinou z Kosova. A byl to úžasný pocit, super, ale taky velká škola,“ popisoval Vaniak před necelým rokem svůj tehdejší život v rozhovoru.

Teď už je ale vše jinak, rodák z Ústí nad Labem se vrací k profesionálnímu fotbalu. Zatím tedy tomu druholigovému, přijal totiž nabídku trénovat gólmany v Opavě. „Jsme rádi, že se nám podařilo angažovat Martina Vaniaka. Je to velká osobnost, takže se těšíme na spolupráci a věříme, že budeme společně úspěšní,“ prohlásil sportovní manažér SFC Opava Jaroslav Kolínek.

Dosavadní trenér gólmanů Lukáš Godula musel kvůli svým pracovním povinnostem v civilním zaměstnání v klubu skončit.

Zdroj: sfc.cz, wikipedia.org