Slavia si jede do Říma k Mourinhovi pro postup, Sparta potřebuje doma porazit Rangers

Přidat na Seznam.cz

První část titulku je samozřejmě myšlena lehce v nadsázce. I kdyby dnes Slávisté v Římě proti místnímu AS v rámci základní skupiny Evropské ligy vybojovali tři body, samozřejmě ještě nemají jistý postup, ale na druhou stranu už by jim neměl uniknout. Po výsledcích v Servette (2:0) a doma se Tiraspolem (6:0) by případnou výhrou proti týmu, který vede slavný Jose Mourinho, už získali devět bodů. A v odvetách by se dvakrát představili doma (se Švýcary a Italy) a ven by jeli už jen do Moldavska. Postup by jim tak mohl uniknout jen v případě velké marodky.

Ale nepředbíhejme, v divokém Římě nečeká sešívané nic jednoduchého, po špatném začátku se v italské lize AS rozjel. V posledních třech zápasech si římský klub připsal devět bodů. „Je to věhlasný tým, i takové si ale někdy projdou menší krizí. Teď už hrají zase skvěle, poslední zápasy výsledkově zvládli. Pravda se ukáže až na hřišti a my uděláme vše pro to, aby byla červenobílá,“ říká asistent trenéra Zdeněk Houštecký.

Vedle Mourinha jistě zaujalo slávistické fanoušky jméno belgického kanonýra Romelua Lukaka. „Jako útočník jsem nejvíce zvědavý na Lukaka. Je ohromně silný, rychlý, velmi se na konfrontaci s ním těším,“ říká slávistický forvard Mojmír Chytil a dodává s úsměvem: „Je to přesně ten zápas, o kterém jsme jako malí kluci snili. Zahrát si na takto velkém stadionu bude obrovský zážitek, už nemůžu ani dospat.“

Už jsou pryč ty doby, kdy české týmy jezdily na hřiště soupeřů s cílem přivézt alespoň bod. „Budeme hrát stejně jako vždy, ofenzivně a aktivně. Chceme si rozdat si to s nimi jako rovný s rovným. Máme soupeře nakoukaného, pokusíme se na něj něco vymyslet. Kluci do toho určitě dají všechno,“ podotýká Houštecký.

Lehký zápas dnes nečeká v Evropské lize ani pražskou Spartu, doma totiž přivítá nevyzpytatelný Rangers Glasgow. Po vítězství nad kyperským Limassolem 3:2 a porážce v Seville s Betisem 1:2 potřebujou Letenští doma naplno zabrat, aby mohli nadále směle pomýšlet na postup do vyřazovací části. A i v dalším utkání se Sparta střetne se skotským velkoklubem. „Samozřejmě následující zápasy mohou být klíčové, a ti, kdo získají body, na tom budou samozřejmě lépe. Myslím, že máme zajímavou skupinu, které je určitě atraktivní i pro diváky,“ řekl zpočátku diplomaticky trenér Letenských Brian Priske, ale pak už dodal sebevědomě: „Mají několik zraněných hráčů a nový realizační tým, což nám může hrát do karet. Jsme samozřejmě na soupeře připraveni, celé to ale bude v posledku o nás a o tom, jestli budeme dodržovat naše principy. Pokud předvedeme naše maximum, tak zvítězíme, což ostatně chceme.“

Jak už naznačil sparťanský kouč, Glasgow mají nového trenéra. Před třemi týdny byl po neuspokojivých výsledcích odvolán Michael Baele, kterého nahradil Philippe Clement. Od té doby Glasgow dvakrát vyhrál a posunul se v tabulce na druhou příčku. Sparťanští hráči se tak musí mít před dobrou formou soupeře velmi na pozoru. „Vzpomínám na minulý domácí zápas proti Rangers, byl úžasný. Malí fanoušci vytvořili skvělou atmosféru. Myslím, že teď naši fanoušci udělají ještě větší kotel. Doufám, že získáme tři body.“ dodal ofenzivní záložník Jakub Pešek a připomněl tak dva roky starý zápas proti Rangers, který Sparta vyhrála 1:0. Utkání bylo specifické v tom, že letenský klub si v úvodním domácím utkání základní fáze Evropské ligy musel odpykat trest za rasistické chování některých fanoušků v kvalifikaci o Ligu mistrů proti Monaku. Disciplinární komise UEFA sice Spartě na jedno utkání zavřela hlediště, ale letenský klub využil výjimku v řádech a na tribunu pozval děti, kterých přišlo necelých 14 tisíc.

Zdroj: redakce, sparta.cz, slavia.cz