Skončí FC Barcelona v Evropě? V případě tvrdého trestu přemýšlí nad odchodem do zahraničí

Přidat na Seznam.cz

Španělský fotbalový klub FC Barcelona si údajně nechal vypracovat studii, která má zjistit, zda by v případě zákazu účasti v kontinentálních pohárových soutěžích ze strany Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) mohl působit v mimoevropských soutěžích. Informují o tom internetové stránky španělského deníku Marca s odvoláním na televizní stanici TV3.

Katalánský klub zaplatil společnosti José Maríi Enríqueze Negreiry v letech 2001 až 2018 celkem 7,3 milionu eur, tedy asi 164 milionu korun v přepočtu. Ten byl v letech 1994 až 2018 členem komise rozhodčích Španělské královské fotbalové federace (RFEF). Státní zastupitelství již v této souvislosti vyšetřuje možnou korupci ze strany FC Barcelona, jakož i možné podvodné hospodaření a falšování obchodní dokumentace.

FC Barcelona se brání tvrzením, že dotyčné prostředky byly vyplaceny za vypracování zpráv o rozhodčích, což je prý běžná praxe. Ostatní španělské kluby však argument o běžné praxi odmítají. Případem se zabývá také UEFA, podle jejíchž pravidel může jakýkoli důkaz o ovlivňování zápasů za posledních 16 let znamenat, že UEFA vyloučí FC Barcelonu ze svých soutěží na jeden rok a zahájí disciplinární řízení.

Podle výše zmíněné katalánské televize TV3 by jednou z možností pro Barcelonu v případě naplnění černého scénáře bylo hrát přátelské zápasy a druhou by byla snaha přihlásit se do jiné soutěže jako hostující klub, což by Barceloně mohlo přinést solidní finanční prostředky. Klub by údajně také mohl zvážit účast v asijské lize.

Mezitím se také objevily informace, že by FC Barcelona v případě zákazu ze strany La Ligy mohla zvážit i start v jiné evropské soutěži. V každém případě by budoucí kroky FC Barcelona museli schválit členové klubu, kterých je více než 140 tisíc.

Zdroj: marca.com, ccma.cat, redakce