Skandál na French Open. Djokovič dráždí politickým poselstvím o kosovském konfliktu

Přidat na Seznam.cz

Úvodní vítězství na French Open bylo pro srbskou tenisovou hvězdu Novaka Djokoviče pouhou formalitou. O rozruch se postaral hned po svém úspěchu proti Američanovi Aleksandru Kovacevicovi, uvedl deník Spiegel.

Srbská tenisová hvězda Novak Djokovič využil svého úvodního vítězství na French Open k vyslání politického vzkazu. Po jasné výhře ve třech setech nad Američanem Aleksandarem Kovacevicem napsal dvaadvacetinásobný vítěz grandslamových turnajů: „Kosovo je srdcem Srbska. Zastavte násilí!“ napsal na objektiv televizní kamery.

Pořadatelé French Open byli požádáni, aby se k Djokovičovi činu vyjádřili. Podle základních etických pravidel Francouzské tenisové federace je veřejné vyjadřování politických a náboženských názorů mimo jiné zakázáno. Zpočátku nebylo jasné, zda to bude platit i na French Open.

V pozadí Djokovičova jednání jsou nedávné nepokoje v Srbskem ovládaném severním Kosovu.

„Jako Srba mě bolí, co se děje v Kosovu, naši lidé byli vyhnáni z obecního úřadu,“ řekl podle srbských médií Djokovič v pondělí v srbské části své tiskové konference k této zprávě. „Jako veřejný činitel se prý cítil povinen vyjádřit podporu lidu a celému Srbsku.

Zdroj: spiegel.de, n-tv.de, redakčně upraveno