Schalke se ve druhé lize trápí. Pomůže mu bývalý český reprezentant?

Přidat na Seznam.cz

Německý fotbalový klub Schalke 04 býval tradičním bundesligovým celkem. Jenže před dvěma lety sestoupil do druhé ligy, odkud se sice do Bundesligy rychle vrátil, ale o to rychleji následoval pád zpět o patro níže. A začátek nové sezony tým z Gelsenkirchenu nezastihl v ideální formě, po čtyřech kolech má jen tři body a krčí se tak u dna tabulky. Vedení se proto rozhodlo tým posílit. A jednou z nových tváří je i bývalý český reprezentační obránce Tomáš Kalas, který naposledy působil v druhé anglické lize v Bristolu City.

To slovo „bývalý“ je na místě, protože zdravotní problémy, které Kalase trápily poslední dva roky, nedovolily trenérovi nároďáku Jaroslavu Šilhavému, aby ho nominoval do kvalifikačních a přátelských zápasů. A přitom olomoucký rodák se stal příjemným překvapením na posledním evropském šampionátu, kde spolu s Ondřejem Čelůstkou vytvořili spolehlivou stoperskou dvojici.

Teď už se ale zdá, že je stoprocentně fit, a proto rád přijal novou výzvu. „Po skončení působení v Bristolu City jsem si vzal čas na to, abych zvážil, kde bych mohl udělat další krok ve své kariéře a kde bych se cítil nejpohodlněji. To, že mě Schalke oslovilo, je pro mne obrovská čest. Nemusel jsem nabídku dlouho zvažovat a nyní udělám vše pro to, abych pomohl klubu vrátit se tam, kam patří,“ uvedl Kalas na klubových stránkách Schalke 04.

„Tomáš je rychlý a silný v soubojích. Přináší s sebou silnou mentalitu a přesně ví, kdy má načasovat svůj pohyb. Těším se, že nám pomůže stabilizovat obranu,“ řekl hlavní trenér německého klubu Thomas Reis. „Nyní uvidíme, jak rychle mu bude trvat, než bude plně zápasově fit.“

Pro Kalase to bude už sedmé zahraniční angažmá (Chelsea, Arnhem, Kolín nad Rýnem, Middlesbrough, Fulhamu a Bristol City). „Podařilo se nám získat zkušeného středního obránce, který na sebe vezme zodpovědnost a bude na hřišti lídrem,“ uvedl sportovní ředitel André Hechelmann. „Přispěje ke konkurenci v týmu a pomůže nám ke zlepšení.“

V Schalke 04 už v minulosti působilo několik českých reprezentantů. Nejvíce se v Gelsenkirchenu zaskvěli Radoslav Látal a Jiří Němec, kteří s tímto klubem získali v roce 1997 Pohár UEFA. A v loňské sezoně nastupoval v dresu Schalke 04 Alex Král.

Zdroj: redakce, schalke04.de