Jaká částka na účtu vás dostane v důchodu mezi boháče? S touhle částkou si můžete pískat
Jestli se blížíte důchodovému věku a chcete si i ve stáří zachovat určitý standard, na který jste zvyklí, měli byste mít podle ekonomů našetřené 2 miliony korun. K tomu vlastní dům a pobírat minimálně třicetitisícový důchod. Pro většinu lidí v Česku je tato astronomická částka ale naprosté sci-fi.
Být v důchodu vysmátý a pískat si třeba jako němečtí senioři, kteří si jen tak skočí na výletní loď, na které si mohou vyrazit s přáteli třeba na týden na Antarktidu zkouknout vynořující se velryby, to by chtěl určitě každý. Jenže v Česku to má nejeden háček. Velké rozdíly v platech podle krajů stojí za rozdíly ve výši důchodů, stejně jako různě vysoké nájmy či ceny nemovitostí. Tedy náklady na pořízení bydlení a jeho následný provoz. Zkrátka a jednoduše. Kdo nemá ani na přežití, ten sotva našetří miliony korun na to, aby měl na stáří na přilepšenou.
Miliony na účtu, nebo taky nic…
Jestli jste ale například celý život podnikali a dařilo se vám, pobírali jste pasivní příjem z pronájmu nějaké nemovitosti či kanceláří v centru velkého města, vrácených v restitucích po roce 1989 nebo jste zkrátka jen uměli celý život skvěle šetřit a na účtu se vám nějaký milion opravdu ohřívá, pak se můžete považovat za boháče. Jisté však je, že částka na účtu před odchodem do důchodu se liší region od regionu. Stejně jako výše důchodů.

Průměrný důchod se loni přiblížil 21 tisícům korun
Ještě před deseti lety brali důchodci v Česku v průměru 11 tisíc korun a před pěti lety pak něco přes 13 tisíc. Od té doby ale proběhlo kvůli vysoké inflaci, tedy zdražování, hned několik valorizací, díky nimž si čeští senioři přilepšili. Naposledy přidali politici českým důchodcům v lednu 2024, kdy každý důchodce našel na svém účtu jednotně o 360 korun víc bez ohledu na to, jak vysoký měl důchod do té doby. Hodnota průměrného důchodu v Česku se tak zvýšila na 20 633 Kč. Reálně se ale za 10 let zvedly důchody kvůli inflaci o necelou pětinu. Průměrný předčasný důchod je bez pětikoruny 19 tisíc.
Muži si mohou dopřát více
Muži po celý život více vydělávají, a protože se důchod počítá z výdělků, mají se i ve stáří o poznání lépe. Berou totiž vyšší důchody než ženy, průměr pro Česko je v řádném důchodu téměř 22 tisíc korun, zatímco ženy mají průměrný řádný důchod necelých 19 a půl tisíce, což je o 2 a půl tisíce korun méně. A za to mohou být pro jednočlennou domácnost klidně nákupy potravin na 2 týdny.
Pražákům, těm je hej…
Nejvyšší důchody berou lidé v Praze, následují lidé v Moravskoslezském kraji s krajským městem Ostravou. Naopak nejnižší důchody jsou naproti tomu v Karlovarském kraji, kde není tolik dobře placených pracovních příležitostí. Méně berou v rámci všech 14 krajů včetně Prahy také důchodci v Olomouckém, Ústeckém a Pardubickém kraji.

Pokoří hranici 21 tisíc
A ještě lépe jsou na tom důchodci v Česku letos. Průměrný starobní důchod totiž v roce 2025 překročí hranici 21 tisíc. V roce 2025 vzrostl průměrný starobní důchod o zhruba 1,7 %, přičemž zohledňuje inflaci i růst průměrných mezd v ekonomice. Průměrný starobní důchod v roce 2025 bude činit přibližně 21 080 Kč měsíčně, od minulého roku tak vzroste o 358 Kč. Je to málo, nebo moc? Ať tak či tak, ten, kdo říká, že se čeští důchodci mají čím dál hůře, nemá podle ekonomů pravdu. Zatímco totiž 7 let zpět byl poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou mzdou jen asi 38 procent, předloni to bylo už 45,7 procenta.
Třicetitisícový důchod, kdo z vás to má?
Zdá se vám to jako sci-fi? I takové případy v Česku jsou, i když jich není mnoho. 30 tisíc korun důchod mají totiž jen naprosté výjimky. Žadatel musí platit 45 let sociální pojištění a jeho rozhodný příjem musí být okolo 130 tisíc korun. Podle propočtů Ministerstva práce a sociálních věcí se průměrný starobní důchod v následujících 10 letech vyšplhá na částku 31 000 Kč. A pro srovnání ještě i minimální důchod v Česku. Ten podle statistiků dělá pro letošní rok pouhých 5430 Kč.
Zdroje: www.finance.cz, www.mesec.cz, ceskeduchody.cz, www.top.cz