Rozhodčí ukázal první bílou kartu v historii fotbalu

Přidat na Seznam.cz

Kromě žluté a červené karty si fotbaloví fanoušci budou muset v budoucnu zvyknout také na bílou kartu. Zatím existuje pouze v Portugalsku a tam byla nyní poprvé představena. Kdy se tento nový trend dostane k nám, není zatím jasné.

Někteří fanoušci se tvářili zmateně, jiní tleskali. Rozhodčí Catarina Campos ukázala během pohárového zápasu v Portugalsku první bílou kartu ve fotbalové historii. Karta, která zatím existuje pouze v Portugalsku, není na rozdíl od červené nebo žluté karty trestem, ale odměnou za fair play.

V pohárovém utkání mezi ženskými týmy Sportingu a Benfiky Lisabon si krátce před přestávkou jeden z diváků na tribuně stěžoval, že se necítí dobře. Lékaři obou týmů okamžitě přispěchali na pomoc ženě, která se rychle zotavila. Rozhodčí pak vytáhla bílou kartu a ukázala na obě lékařská oddělení. Benfica pak vyhrála 5:0.

Bílé karty jsou součástí portugalské iniciativy na podporu „etických hodnot ve sportu“. Žluté a červené karty byly zavedeny na mistrovství světa 1970 v Mexiku. Německý rozhodčí Kurt Tschenscher, který řídil úvodní zápas, byl vůbec prvním rozhodčím, který v profesionálním fotbale ukázal žlutou kartu.

Zdroj: si.com, indianexpress.com, redakčně upraveno