Rozdílné kariéry „švédských dvojčat“. Pastrňák je megahvězda, Vránova kariéra skomírá

Přidat na Seznam.cz

Jakub Vrána má na rozdíl od Davida Pastrňáka ve své sbírce prsten za zisk Stanley cupu, který získal v roce 2018 s Washingtonem. Přesto se dá říci, že šikula z Bostonu prožívá stokrát lepší kariéru než jeho věkový vrstevník. Pastrňák patří v posledních sezonách pravidelně k nejlepším hráčům v kanadském bodování a zároveň je díky své přátelské povaze i tváří nejen Bostonu, ale i celkově NHL. To Vrána prožívá těžší časy…

Oba hráči rozjeli svou kariéru ve Švédsku, Vrána v Linköpingu a Pastrňák v Södertälje, kam odešli v šestnácti letech. Vrána se v NHL zabydlel od sezony 2017/18, druhý jmenovaný o rok dříve. A následujících sedm sezon může Pastrňák vnímat za osobně úspěšné. Když nepočítáme covidovou sezonu 2020/21, vždy se mu podařilo získat nejméně 70 bodů. V minulém ročníku dokonce 113!

Naopak Vránova čísla jsou velmi rozpačitá. První tři sezony odehrál v kanadsko-americké soutěži slušnou porci zápasů, ale čísla nebyla k velkému potlesku. Nejvíce dokázal vsítit 25 branek. Poslední čtyři sezony už je to velké herní trápení, které souvisely i s osobními a zdravotními problémy. Na začátku předloňské sezony musel absolvovat program NHL a hráčských odborů NHLPA, který hokejistům pomáhá v případě psychických problémů nebo závislostí. A ještě předtím marodil s pochroumaným ramenem.

Zatímco Pastrňák je od začátku věrný bostonským Medvědům, Vrána už vystřídal tři kluby – Washington, Detroit a St. Louis. A vypadá to, že poputuje zase jinam, protože posledně jmenovaný klub ho zařadil na listinu volných hráčů, čímž ho nabídl ostatním klubům NHL. Pokud si ho nikdo nevybere, může být přeřazen do týmu Springfield Thunderbirds v AHL.

V letošní sezoně odehrál Vrána v dresu St. Louis Blues 19 zápasů, v nichž nasbíral šest bodů za dvě branky a čtyři asistence. Zároveň se ale stávalo, že se nevešel vůbec do sestavy…

Zdroj: theathletics.com, thehockeynews.com