Ronaldo po 20 letech chybí v nominaci na Zlatý míč. Favoritem je Haaland

Přidat na Seznam.cz

Časopis France Football ve středu večer oznámil nominace na Zlatý míč za rok 2023. Na letošním seznamu je celkem 60 jmen, po dvaceti letech však chybí Cristiano Ronaldo.

Letošními favority na zisk prestižní trofeje Erling Haaland, Mohamed Salah, Jude Bellingham a Kylian Mbappé. Na seznamu je po roční odmlce také Lionel Messi, dále Harry Kane, stejně tak jako duo z Arsenalu Martin Odegaard a Bukayo Saka.

Jedno slavné jméno však mezi nominovanými chybí – Cristiano Ronaldo, který naposledy nebyl mezi nominovanými v roce 2003 během své první sezóny v Manchesteru United. Od té doby až do tohoto roku byl portugalský střelec pokaždé v nominaci France Football. To svědčí o jeho dlouhověkosti, fyzické kondici a touze neustále vyhrávat trofeje.

Perličky z Ronaldova životopisu
Když byl Ronaldo poprvé zařazen na seznam kandidátů na Zlatý míč v roce 2004, bylo dnešního hvězdičce Bellinghamovi něco málo přes 1 rok (1 rok a 4 měsíce). Ronaldo získal 19 nominací na Zlatý míč v řadě (individuální rekord) a od svých 19 do 37 let se každý následující rok ocitl v užším výběru.
V roce 2004 byli na seznamu nominovaných Zinedine Zidane a Andrea Pirlo, kteří později Ronalda vedli jako trenéři v Realu Madrid, respektive v Juventusu Turín.
V letech 2004-2005 Ronaldo hrál v týmu Manchesteru United, v němž působili Ole Gunnar Solskjaer a Michael Carrick – oba jej později trénovali, když se Ronaldo do Manchesteru na sklonku kariéry vrátil.

Ronaldo vyhrál Zlatý míč pětkrát – poprvé v roce 2008 a dále v letech 2013, 2014, 2016 a 2017. Jeho vynikající kariérní bilance je druhá za Messim, který toto ocenění získal sedmkrát. Ostatně, jeho arcirival je hlavním favoritem na zisk nejcennější individuální trofeje i nyní.

Zdroj: ESPN, Eurosport