Za socíku to byl plandavý nevkus pro panděráté pupkáče. Dnes by za to mladí nemilosrdně okradli i vlastní babičku
Ještě před několika lety by málokoho napadlo, že se někdy budeme dobrovolně vracet k módním kouskům, které nosili naši rodiče nebo dokonce prarodiče za socialismu. Ale stalo se. Retro vlny se valí přes módní scénu jako neúnavný příboj, a v jejich čele se drží věci, nad kterými jsme kdysi ohrnovali nos. Teplákové soupravy z dob, kdy byla barevná paleta ve výrobě omezena zhruba na tři odstíny, jsou dnes znovu na výsluní. A to nejen mezi nostalgiky, ale hlavně mezi mladými lidmi, kteří hledají originalitu, pohodlí a trochu té rebelské udržitelnosti.
Teplákové soupravy, které se za socialismu nosily prakticky všude, na výlety, na chalupy, do obchodu a klidně i na rodinné oslavy, dnes zažívají nečekaný návrat. Ale nečekejte přesné repliky vytahaných tepláků nebo šusťákových kompletů. Mladí se zaměřují hlavně na volné střihy, jednoduché designy a autentický vzhled, který evokuje upřímnou, neokázalou estetiku tehdejší doby.

Teplákovky na scéně: Volnost, pohodlí a odkaz minulosti
A právě proto second handy zažívají zlaté časy.
„Když dnes přijdu do sekáče, hledám hlavně originální teplákovky, klidně trochu obnošené. Čím víc to vypadá, že to přežilo dvě generace, tím líp,“ směje se dvacetiletá Karolína, studentka designu.
Podobně mluví i Ondřej, který si libuje v retro sportovní módě:
„Vyhrabal jsem v sekáči starou Adidas soupravu ze sedmdesátek, úplná pecka. Stačilo přešít zip a mám něco, co nikdo jiný nemá.“
Výběr totiž často nekončí nákupem, teplákovky mladí různě upravují, přešívají, kombinují s moderními prvky. Výsledkem je outfit, který má nejen styl, ale i příběh. A hlavně, jsou originální a nestojí planetu víc, než je nutné.
Od Dědy Homolky k TikToku: Cesta tepláků napříč generacemi
Vzpomínáte na legendární tmavě modré soupravy dědy Homolky? Dnes se podobné kousky prodávají v sekáčích rychleji, než je prodavači stihnou pověsit na ramínko. Styl, který byl kdysi symbolem maloměšťáctví a pohodlnosti, se přetavil v módní statement. A nejedná se o recesi a nebo vysmívání se minulosti, je to i reakce na fast fashion a touha vlastnit něco trvanlivého a „s duší“. Teplákovky se tak staly způsobem, jak ukázat, že se nemusíme honit za nejnovějšími trendy.
„V obchodech je všechno stejné. Sekáč mi dává možnost najít něco fakt osobního,“ shrnuje důvody Honza, devatenáctiletý nadšenec do vintage módy.
A zatímco starší generace se ještě možná ušklíbá, mladí mají jasno: Retro je cool, zvlášť když se bere trochu s nadhledem.

Co dalšího letí v second handech
V second handech frčí i další ikonické kousky ze socialistické éry. Velkou oblibu mají bundy typu bomber, péřové vesty z osmdesátých let, široké manšestrové kalhoty, ale i trička se starými logy a sportovními motivy. V kurzu jsou také batohy, které si mnozí pamatují z pionýrských táborů a školních výletů. Mladí dnes kombinují staré s novým bez ostychu. K retro teplákovce obují moderní tenisky, k manšestrovým kalhotám přidají minimalistickou košili. Výsledkem je styl, který je ležérní, neokázalý, ale zároveň promyšlený. A nejde jen o módu. Je to i malý protest proti uniformitě řetězců a zároveň návrat k době, kdy se oblečení nosilo tak dlouho, dokud drželo pohromadě. Ironií je, že právě to, co bylo kdysi nutností, se dnes stává manifestem životního stylu.
Zdroje: lifee.cz, autorský článek