Reprezentaci doplní hodně nečekaná posila. Ze zámoří přiletí Vrána!

Přidat na Seznam.cz

Českých kvalitních hokejistů v kanadsko-americké lize ubývá, a tak reprezentačním koučům občas nezbývá, než se poohlédnout po případných posilách i o soutěž níže, tedy v AHL. Už několik týdnů se mluvilo o jménech jako Jiří Kulich, David Jiříček či Matěj Blümel. Ale že nakonec Radim Rulík a spol. povolají Jakuba Vránu, to je jistě šok pro většinu hokejových fanoušků.

Vrána byl v juniorském věku vnímaný jako velký talent, srovnatelný s Davidem Pastrňákem. Oba v mládežnickém věku odešli „vyzrát“ do Švédska a pak se přemístili do NHL. Pastrňák se postupně zařadil mezi nejlepší hráče světa. To Vrána střídal veselé chvilky s těmi smutnými. Mezi ty kladné patří samozřejmě zisk Stanley cupu s Washingtonem (2018), mezi ty negativní nástup do asistenčního programu NHL a hráčské asociace NHLPA, který pomáhá hokejistům i jejich rodinám v případě psychických problémů, závislostí a dalších záležitostí. No, negativní…měla to být velká pomoc pro návrat mezi hokejovou elitu. Po třech měsících se Vrána ale nevrátil do Detroitu, kam přešel ze zmiňovaného Washingtonu, ale ihned putoval do rezervního týmu Grand Rapids.

Nakonec se vše vyřešilo jeho přestupem do St. Louis, kde ve zbytku loňské sezony získal během 20 zápasů 14 solidních bodů. V tomto týmu naskočil i do letošní sezony, ale postupně ztrácel svou pozici v prvním týmu a skončil na farmě ve Springfieldu. Zde trochu v ústraní si ve 42 utkání připsal 16 branek a 20 asistencí. Což ale neuniklo stavitelům českého týmu pro letošní světový šampionát.

Jsem rád, že mi trenérský štáb dal tuto šanci poprat se o nominaci na světový šampionát. I z toho důvodu jsem se snažil urychlit všechny procesy po konci klubové sezony, abych se k národnímu týmu mohl připojit už tento týden,“ uvedl Jakub Vrána, který se může účastnit už čtvrtého mistrovství světa. Jsou přede mnou dvě utkání na Slovensku a když se ukážu v dobrém světle, věřím, že dostanu šanci i příští týden v dalších třech zápasech v Brně. Teď už je jenom na mě ukázat, že na to pořád mám, abych reprezentoval Česko na mistrovsví světa,” dodal bronzový medailista z MS 2022.

Kádr českých hokejistů pro čtvrtý týden přípravy před MS a zápasy se Slovenskem v Trenčíně (26. dubna) a Bratislavě (27. dubna):

Brankáři: Dominik Frodl (Karlovy Vary; 3 zápasy), Lukáš Klimeš (Vítkovice; 1), Jakub Málek (Ilves Tampere/Fin.; 5).

Obránci: Michal Kempný (82 zápasů/10 branek), Jakub Krejčík (oba HC Sparta Praha; 113/5), Jan Ščotka (Kometa Brno; 44/1), Filip Pyrochta (Mladá Boleslav; 32/0), Petr Zámorský (Plzeň; 85/3), Jakub Galvas (Malmö/Švéd.; 27/4), Dominik Mašín (Ilves Tampere/Fin.; 220/0), Andrej Šustr (Kolín nad Rýnem/Něm.; 30/5), Libor Zábranský (Ässät Pori/Fin.; 23/0), David Špaček (Iowa Wild/AHL; 0/0).

Útočníci: Tomáš Filippi (53/5), Jakub Rychlovský (oba Liberec; 9/3), Filip Chlapík (30/6), Pavel Kousal (oba Sparta/18/2), Michal Kovařčík (21/1), Ondřej Kovařčík (oba Jukurit Mikkeli/Fin.; 11/1), Ondřej Beránek (Karlovy Vary; 52/7), Ondřej Kaše (Litvínov; 0/0), Jáchym Kondelík (České Budějovice; 2/0), Jakub Flek (Kometa Brno; 78/18), Roman Červenka (Rapperswil-Jona/Švýc.; 194/53), Matyáš Kantner (KalPa Kuopio/Fin; 0/0), Petr Kodýtek (Ilves Tampere/Fin.; 36/4), Radan Lenc (HV 71/Švéd.; 68/15), Matěj Stránský (Davos/Švýc.; 64/8), Michael Špaček (Ambri-Piotta/Švýc.; 63/10), David Tomášek (Färjestad/Švéd.; 57/21), Jakub Vrána (Springfield, 26/7).

Zdroj: redakce, Instagram, ceskatelevize.cz