Reprezentace? Především ohromná pokora, říká trenér házenkářek Dušan Poloz

Přidat na Seznam.cz

Se severočeským Mostem spojil házenkářský trenér Dušan Poloz úspěšnou část své sportovní kariéry. Místní ženský tým Baníku dovedl před deseti lety k triumfu v evropském poháru a pomohl nastartovat následnou dominanci mosteckého klubu v české lize házenkářek. Do Mostu se proto rád vrací a počátkem března povede v místní hale (na snímku) českou reprezentaci juniorek v zápasech s Islandem.

Jaká je vaše současná pozice v házené?

Jsem zaměstnancem svazu a mám na starosti klubová tréninková centra. Konkrétně je mým úkolem určovat metodiku pro hráčky od šestnácti do devatenácti let. Pořádáme specializované kempy mládežnických reprezentací. Společně s klubovými trenéry se snažíme, aby se nám podařilo připravit co nejvíce hráček pro reprezentační áčko. A k tomu trénuji juniorky a jsem rád, že budeme hrát zrovna v Mostě, kde to dobře znám.

Máte za sebou řadu úspěchů na klubové úrovni, ale také práci u národního týmu žen Česka i Slovenska. Čím bylo, či je pro vás působení u reprezentace?

Prakticky pracujete s tím nejlepším výběrem hráček daného období. K tomu je zapotřebí ohromná pokora. Většina házenkářek má to srdíčko postavené správně. Jejich přístup ke každé reprezentační akci byl úžasný. Zažil jsem v českém celku spoustu špičkových hráček. Mohl bych je vyjmenovat, ale nechci na některou zapomenout.

Když zavzpomínáte na svoje angažmá v Mostě, co nebo koho si vybavíte?

Třeba Markétu Jeřábkovou. Při příchodu z Plzně jí bylo teprve šestnáct let. Nejprve jsem se s ní bavil ještě v Plzni, jestli by přestoupila právě do Mostu. Od počátku si šla za svými cíli a jde za nimi pořád. Věděli jsme o ní, že je talentovaná. Velice dobře věděla, čeho chce dosáhnout. Už několik let působí po odchodu z Mostu úspěšně v zahraničí a vážím si toho, že jsem mohl být součástí jejího sportovního i životního příběhu.