Red Bull dominuje soutěži v Saúdské Arábii, vítězí Sergio Perez

Přidat na Seznam.cz

Dvojnásobný úspěch Red Bullu. Sergio Peréz suverénně vyhrál Velkou cenu Saúdské Arábie. Jeho týmový kolega Max Verstappen dojel v závodě na druhém místě.

Red Bull zůstává na začátku letošní sezony Formule 1 měřítkem. Ve druhém letošním závodě vyhrál Sergio Pérez Velkou cenu Saúdské Arábie. Úvodní závod roku v Bahrajnu vyhrál jeho týmový kolega Max Verstappen, který tentokrát skončil druhý.

Obhájce titulu Verstappen, který musel do závodu v Saúdské Arábii odstartovat z 15. místa kvůli defektu v kvalifikaci, během 50 kol v Džiddě úspěšně doháněl ztrátu. Na vítězství to však Nizozemci nestačilo.

Veterán Fernando Alonso byl naštvaný. Španěl s vozem Aston Martin zaujal druhým místem v kvalifikaci a této skvělé startovní pozice využil k tomu, aby rozhodl start ve svůj prospěch. Před startem však nezaparkoval svůj vůz správně na startovní čáře, takže dostal několika sekundovou penalizaci. Alonso poté dojel na třetím místě, ale to bylo následně anulováno a Španěl byl odsunut na čtvrté místo.

Téměř dvě hodiny po skončení závodu v Džiddě, kde mu komisaři FIA udělili penalizaci, která ho připravila o 3. místo, se Španěl z Aston Martinu konečně prosadil zpět na stupně vítězů. Bylo to jeho 100. vystoupení na místa vítězů v jeho kariéře F1. FIA trest zrušila.

Safety car Verstappenovi pomohl

Pérez, který nejprve nechal Alonsa předjet, kontroval závod již po dvou kolech a znovu se ujal vedení. Vedení už do konce závodu nepustil. Rychlý pouliční okruh v Džiddě nabízí několik příležitostí k předjíždění, ale náskok jezdce Red Bullu byl na dlouhých úsecích prostě příliš velký na to, aby se vystavoval nebezpečí útoku zezadu.

Verstappen, který loni v Saúdské Arábii vyhrál, v úvodních fázích závodu doháněl jedno místo za druhým a po deseti kolech se posunul už na deváté místo. Za sebou pak nechal Lewise Hamiltona na Mercedesu, vůz sedminásobného šampiona je v současnosti ve srovnání s Red Bullem nekonkurenceschopný.

Alonsův kolega Lance Stroll měl smůlu, musel opustit vůz po pouhých 18 kolech s technickou závadou. Byl nasazen safety car a celé pole se díky tomu sblížilo. Ideální pro Verstappena, který v té chvíli již čtvrtý, měl ještě menší odstup od čela. Závod začal nanovo.

Pouhých pět kol po restartu byl Verstappen na druhém místě a oba Red Bully se pohybovaly v popředí. Pérez hájil své vedení, ale Verstappen se mu přibližoval tím víc, čím déle závod pokračoval. Nakonec to však na předjetí již nestačilo. Odstup byl na konci stále zřetelný. V posledních 25 kolech už nedošlo k žádné změně pozice mezi nejlepší sedmičkou.

Zdroj: spiegel.de, flashscore.de, eurosport.fr, redakčně upraveno