Ragbisté Jižní Afriky rozprášili Skoty. Šampionát ve Francii se rozjíždí

Přidat na Seznam.cz

Obhájci titulu z Jihoafrické republiky porazili ve svém prvním vystoupení na mistrovství světa ve Francii tým Skotska 18:3. Předvedli v Marseille svůj typicky nemilosrdný a silný výkon.

Oba týmy se od roku 1906, kdy se začala psát vzájemná historie zápasů, utkali celkem 28krát. Skotové Jihoafričany porazili pouze čtyřikrát. V polovině případů z toho pak Skotům cinkla medaile, za kterou by se ani letos určitě nezlobili.

Jihoafričanům stačila na výhru pozorná a trpělivá hra. V polovině úvodního dějství hru krátce přerušila roztržka mezi oběma týmy, kterou rozhodčí vyřešil pouze domluvou. Skotsko celkem zodpovědně bránilo a odolávalo přes 40 minut tlaku soupeře.

Jihoafričané se dostali do vedení 6:0, když se z penalt dvakrát prosadil hráč zápasu Manie Libbok. Ve 41. minutě snížil na 6:3, také z penalty, Finn Russell. O šest minut později položil pětku Pieter Steph Du Toit a o čtyři minuty později také Kurt-Lee Arendse. Skóre zápasu uzavřel pokusem za dva body Faf de Klerk.

Obhájci titulu mají tedy za sebou solidní start, další zápas mají na programu příští neděli, kdy se utkají s outsiderem z Rumunska. Naopak Skotové si na příští zápas počkají celé dva týdny, v Nice je čeká nepříjemný tým Tongy.

Zdroj: BBC Sport, The South African