První hokejová liga zlákala známá jména na led i na střídačku

Přidat na Seznam.cz

Společně s extraligou se rozbíhá i prvoligová a tudíž druhá nejvyšší hokejová soutěž, která se hraje pod názvem Chance liga. Ani této scéně se během letní přestávky nevyhnuly trenérské, či hráčské přesuny. Jelikož jsou všechny týmy na startu sezony takříkajíc na stejné výchozí pozici, těžko se dá předpovídat vývoj v nadcházejících měsících.

Ilustrační snímek je z pražského zimního stadionu v Edenu, kde hraje Slavia Praha zápasy v první hokejové lize, pořízeno v první polovině září 2023.

Role favorita se jistě nezříká vítěz loňského ročníku v podobě týmu Zlína, na jehož střídačce zůstává ambiciozní trenér Miloš Říha mladší. Klub získal několik zkušených posil s extraligovou minulostí. Například obránce Marek Hrbas, který naposledy patřil do širšího kádru Komety Brno, prošel řadou klubů a má na svém kontě i reprezentační starty.

Výraznou posilou Vsetína se stal útočník Erik Hrňa, člen vítězné třinecké dynastie v extralize. Hokejista s mistrovskými tituly na svém kontě chce pomoci Vsetínu k co největšímu úspěchu.

Do první ligy zamířil i další ostřílený útočník Lukáš Krenželok, jenž ještě na jaře bojoval o přední příčky v extralize v dresu Vítkovic. Následně ale hokejista s více než tisícovkou startů v extralize přestoupil v rámci Ostravy do HC Torax Poruba.

A zajímavý je i přesun obránce Jana Výtiska z Litoměřic do Frýdku-Místku. Zkušený bek strávil v litoměřickém celku tří úspěšné sezony a jako rodák z Ostravy se vrátil do tamního regionu.

Pokud jde o trenérské změny, nové angažmá získal např. Martin Štrba. V první lize už vedl jako hlavní kouč postupně Chomutov, Slavii Praha a nyní se přesunul do Prostějova. V Sokolově se chopil šance nový trenér Tomáš Mariška, pro něhož je to první působení v roli hlavního kouče u týmu mužů. Předtím byl ale několik let asistentem tehdejších trenérů v extraligových Karlových Varech.

Vycházíme ze spolupráce s karlovarským klubem. Podle situace by mohlo docházet k doplnění našeho týmu o hráče, kteří se zrovna nevejdou do základní sestavy Karlových Varů. Nebo naopak sokolovští kmenoví hráči v případě špičkových výkonů mohou dostat šanci ve Varech,“ uvažoval Mariška pro SportDeník.cz.

Na sezonu se těší i trenér pražské Slavie Daniel Tvrzník. Do klubu přišel loni v průběhu sezony z Litoměřic a ve Slavii úzce spolupracuje se sportovním manažerem A-týmu Jaroslavem Bednářem.

Očekávám velmi vyrovnanou soutěž. A jelikož sezona bude dlouhá, nedá se předem nic odhadovat. Každopádně hodně pokaždé záleží i na rozjezdu do soutěže. Případné ztráty se pak těžko dohánějí,“ mínil Tvrzník.

V první hokejové lize bude nyní působit i zkušený trenér Richard Král, a to nově na střídačce Dynama Pardubice B. Král vedl několikrát pardubické áčko v extralize v roli hlavního trenéra, naposledy byl asistentem Radima Rulíka u téhož týmu v minulé sezoně. V kádru pardubického béčka figurují i známá jména a mužstvo se chce jistě poučit z loňska, kdy se muselo zachraňovat až díky finiši v závěru sezony.

Zdroj: autorský článek