Promarnil obrovský talent. Mohl být lepší než Kylian Mbappé, nakonec skončil Yann Gueho ve vězení

Přidat na Seznam.cz

Jeho jméno je dnes možná známé po celém světě, ale málokdo si ho ještě pamatuje. Yann Gueho byl považován za největší talent francouzského fotbalu a podle mnohých by svými schopnostmi předčil i Kyliana Mbappého. Místo úspěšné kariéry však strávil nejlepší léta svého života ve vězení a dnes trpí těžkými depresemi, píše server Sport.sk.

„Tenhle kluk je největší ztrátou pro fotbal, jakou jsem kdy viděl,“ řekl jeden ze spoluhráčů talentovaného fotbalisty z Nantes.

„Když se s ostatními trenéry bavíme o výjimečných fotbalových talentech, většinou padne věta: ‚Z tohohle se jednou může stát profesionální fotbalista‘. Ale v jeho případě jsme říkali: ‚Jsem zvědavý, kdy vyhraje Zlatý míč‘,“ řekl o něm francouzský trenér Marc Leclerc.

Yannu Guehovi je nyní 28 let a podle těch, kteří měli možnost poznat jeho talent, by dnes patřil k největším fotbalovým hvězdám, a pokud ne k vítězům Zlatého míče, tak alespoň k mistrům světa a vicemistrům světa s francouzskou reprezentací.

Dnes ho však téměř nikdo nezná, protože je zavřený doma a bojuje s depresemi. Matka kdysi talentovaného fotbalisty prozradila, že se nemůže dívat ani na zápasy v televizi, protože se stále nesmířil s tím, že jeho bývalí spoluhráči budují skvělé kariéry, zatímco on svou šanci promarnil. „I pro mě je to obrovská katastrofa,“ řekla Anne-Marie Guehová deníku The Athletic, který zprostředkoval příběh jeho nenaplněného talentu.

Skutečnost, že si ho jeho bývalí spoluhráči a trenéři nejen stále velmi dobře pamatují, ale dokonce z něj jdou do vytržení, souvisí s jeho mimořádnými schopnostmi. „Kdyby ještě hrál, byl by teď stoprocentně nejlepším hráčem na světě,“ řekl bývalý kolega z Chelsea Alex Davey The Athletic.

To, že Yann Gueho už dlouho nehraje fotbal, však souvisí s jeho složitou povahou, loupežným přepadením, tresty vězení a psychickou nemocí.

„Je těžké lidi poučit, že Yann Gueho byl talentovanější než Mbappé a Dembélé,“ vysvětlil jeho bývalý spoluhráč Damien Dussaut, který pak kopal za Standard Liège. „Všichni vždycky říkají: ‚Jsi blázen, on už nehraje‘. Ale já pak říkám: ‚Lidi, měli jste ho vidět, dokázal vyhrávat zápasy sám‘. Byl to kouzelník,“ dodal Dussaut.

Yann Gueho se chce předvést soupeřům
Fotbalovými kvalitami Gueho oplýval – to bylo od útlého věku jasné každému, kdo ho viděl hrát. Jako křídelní hráč miloval triky a driblink, aby nejen obešel soupeře, ale také se při tom předváděl. „Yann si pak znovu počkal, až se soupeř vyděsí, pokusí se ho chytit – a pak ho znovu zesměšnil,“ vzpomínal Adi Viveash z mládežnického týmu Chelsea.

Proč se však nyní ve fotbalovém světě mluví o Mbappém a Dembélém – a ne o Yannu Guehovi? Hlavním důvodem jsou problémy, které měl tento talent na hřišti a především mimo něj. Nazvat ho „obtížnou povahou“ by bylo pravděpodobně hrubé podcenění.

Yann Gueho „měl ten nejhorší přístup“
Gueho nejenže přiváděl své trenéry k šílenství, ale také si pravidelně zoufal. „Šílené bylo, že pět minut dokázal hrát jako dokonalý hráč Premier League – a pět minut poté jste ho museli na hřišti hledat, protože jen klusal, nezajímal se o hru a díval se na nebe,“ řekl jeho bývalý trenér Alexandre Monnier.

Jeho brilantní výkony v dobrých pěti minutách mu zajistily, že mu trenéři nechali projít téměř vše – ale mimo hřiště to bylo jiné. Svým provokativním chováním pohoršoval nejen ve škole a mezi spoluhráči, ale také ve svých klubech, které pak pravidelně tahaly za trhací šňůru a Gueho propouštěly.

Yann Gueho: „Pak už to šlo jen z kopce“
Chelsea toho měla v roce 2011 dost – a „pak už to šlo jen z kopce“, říká Guehova matka Anne-Marie. Její syn si sice našel nový klub v FC Nantes, ale Gueho, ozbrojený nožem, v den svých 17. narozenin vyloupil parfumerii. Byl chycen, ale to pro něj nebylo probuzením. Další loupež následovala o dobrý rok později, o tři měsíce později fyzické zranění a útok na policisty, kteří ho chtěli zatknout. To vše mu vyneslo téměř dva roky vězení.

V roce 2014, po vyhazovu, to Gueho zkusil znovu v Paris FC, ale opět to nevyšlo. Stáhl se z fotbalu a místo s protivníky nyní bojoval hlavně sám se sebou. V roce 2016 mu byla diagnostikována bipolární porucha a tři měsíce strávil na psychiatrii. Následovalo další vězení za napadení policisty.

Podle své matky Yann Gueho v současné době opět prochází těžkou depresivní fází. K fotbalu má však opět malý vztah – prostřednictvím svého bratra Loup-Diwana, který hraje za pařížský FC. „Zpočátku pro něj bylo těžké chodit na stadion, ale teď už nevynechá žádný domácí zápas a po něm s bratrem rozebírá zápas,“ uvedla jeho matka. Analýzu toho, co se mohlo stát s Yannem Guehem, který je nyní v nejlepším fotbalovém věku, provádějí jeho bývalí spoluhráči a bývalý trenér.

Zdroj: Sport.sk