Příchod nové éry plateb: Už nikdy nebudete potřebovat kartu ani telefon. Takhle to bude vypadat
Není to ještě tak úplně dávno, co mnoho lidí dávalo přednost platbě v hotovosti. Jenže tomu už před časem odzvonilo kvůli placení kartou. Ani tento způsob nicméně v současnosti není tak úplně aktuální, protože se prosazují ještě modernější platební metody.
Ačkoli mnoho z nás ještě stále platí hotovými penězi, což platí především pro starší ročníky, ve skutečnosti tři čtvrtiny Čechů preferují platby bezhotovostní. Jako alternativa se na dlouho ujala platba kartou, nicméně i tento způsob už je několik let vytlačován, a to platbami skrze chytrý telefon či hodinky. Jenže v budoucnosti, která nemusí být zase tak vzdálená, možná nebude potřeba ani karta, ani telefon. A ani jakékoli jiné zařízení.
Bezhotovostní platby
Bezhotovostní platby poskytují díky rychlému vývoji technologie moderní řešení, které dává samotným uživatelům nejen větší komfort při placení, ale zároveň zvyšuje bezpečnost plateb. Není tedy divu, že je tato možnost preferována stále častěji a čím dál více ji využívají i jedinci, kteří o ní ještě před několika lety vůbec neuvažovali. Mnozí lidé tak v současné době u sebe nenosí nejen hotovost, ale v jejich peněžence či kapse byste nenašli ani klasickou plastovou kartu.

Biometrické ověření
Už nějaký čas existuje u plateb mobilním telefonem možnost využívat tzv. biometrické ověření. Jak napovídá sám název, jde o způsob platby, u kterého hrají při identifikaci roli biologické údaje daného jedince. Konkrétně se jedná o otisk prstu nebo rozpoznání obličeje. Pokud smartphone tyto danosti nerozezná, bankovní aplikace vás k platbě vůbec nepustí. Daný způsob je tedy skutečně možné označit za velmi bezpečný, protože otisk prstu či obličej napodobit v podstatě nelze.
Pro jedince, kteří jsou zvyklí platit buď hotově, nebo kartou, bude možná následující informace překvapivá, protože o biometrickém ověřování toho možná doposud moc neslyšeli, nicméně už v roce 2020 platila s pomocí těla čtvrtina Čechů. Tehdy nový systém se tedy velmi rychle uchytil a postupem času jej začalo využívat stále více osob. Ačkoli je daný způsob komfortní a bezpečný (při ztrátě či odcizení telefonu), vývoj stále ještě nekončí. Je tedy možné, že již brzy postačí jen samotné biometrické ověření.
Budoucnost plateb
Biometrické údaje nelze zfalšovat. Ačkoli si vynalézaví zloději mohou nějaký způsob jak daný systém obejít nakonec najít, bylo by to natolik složité, že by se to zřejmě nevyplatilo. Proto se už nějaký pátek hovoří o tom, že by bylo v budoucnu možné platit pouze skenem otisku prstu či obličeje. V jednotlivých obchodech by tedy byla přítomna zařízení, která by umožnila daný údaj identifikovat. Pokud by se takový systém rozšířil, skutečně bychom do obchodu mohli vyrazit bez čehokoli.
Ani tento způsob platby ostatně není ničím úplně novým. Už v roce 2016 byl totiž testován v Japonsku. Ačkoli to ještě dnes zní tak trochu jako sci-fi, ve třech stovkách obchodů a hotelů byly tehdy umístěny speciální čtečky, které byly schopné sejmout otisk prstu. Doposud se daný systém nerozšířil, ale co není, může být. Připravme se tedy na to, že v možná ne zase tolik vzdálené budoucnosti půjde platit tak, jak jsme mohli donedávna vidět jen ve filmech odehrávajících se v budoucnosti, byť platba pouze skenováním obličeje je asi ještě dosti vzdálená.

Tip na závěr: v současné době „frčí“ ještě jeden způsob plateb. Jedná se o „koupit teď, zaplatit později“. Říká se tomu odložená platba, jež je oblíbená především u mladých zákazníků v e-shopech. I tento trend by se mohl rozšířit na kamenné obchody, což však aktuálně ještě není příliš reálné.
Zdroje: Polski Obserwator, Seznam Zprávy, Médium, Aktuálně, Novinky