Před rokem to leželo v popelnici. Teď to má cenu nové Fabie v plné výbavě

Jak zjistit, zda je obraz cenný?
Jenže není všechno zlato, co se třpytí a místo nadšení může přijít zklamání. Možná se vám tedy bude pro případ nečekaného nálezu z půdy hodit pár rad pro prodej uměleckých děl. Případně jejich nákup, pokud vás tento koníček chytne. Především je ale potřeba vědět, jak zjistit, že je obraz cenný a hlavně pravý. Uvádí se totiž, že až polovina obrazů, přesněji řečeno krajinek, portrétů či jiných výjevů je falzum nebo reprodukce. Trh s uměním se u nás otevřel naplno až v devadesátých letech a je zahlcený padělky. Neradujte se tedy předčasně.
Padělek od originálu nepozná často ani odborník
Dejte si především pozor na podvodné překupníky především na internetu, kteří se pohybují na černém trhu s uměním. Ti prodávají většinou padělané obrazy, neodpovídající skutečnosti motivem ani technikou, ani dobou vzniku či původem díla. V České republice totiž existuje několik falzifikátorských dílen, které produkují falza a napodobeniny obrazů jako na běžícím pásu.
Uložte své peníze do umění, ale…
Umění je investice do budoucna, i tento způsob byznysu má ale svá úskalí. Nákup drahého obrazu by vás totiž mohl pěkně bolet. Chce to zkrátka čas na důkladné prověření díla, případně konzultaci s více odborníky z oboru. I tak lze odhalit jen zhruba 90 % padělků rychle. Jak nenaletět podvodníkům při koupi cenného obrazu? Pamatujte na to, že nejvíce rizikový je nákup umění po internetu nebo přes inzerát.
Koupili jste Špálu či Toyen? Zbystřete!
Nejčastěji a nejlépe se jim daří falšovat autory české moderny, jako je František Kupka, Emil Filla, Josef Čapek, Václav Špála, Toyen či Jan Zrzavý. Nejlépe se totiž padělají obrazy velmi plodných autorů, jejichž díla nejsou detailně zapsána v katalozích. Pozor si dávejte i na galerie. I přesto, že by tam cenná díla měla mít certifikát pravosti, falzum zakoupené v galerii rozhodně nemusí být výjimkou. I certifikát pravosti se dá totiž koupit na internetu, podplatit a zfalšovat.

Poraďte se s Národní galerií v Praze
Zkušenosti z oboru má jen málokdo, a tak je vždy dobré nechat si vypracovat detailní rozbor díla. Nejvyšší váhu má hlas Národní galerie v Praze, odvrácenou stranou mince ale je, že na posudek budete čekat řadu měsíců a přijde vás na desítky tisíc korun. Vždy ale vybírejte mezi ověřenými díly s certifikátem pravosti od prověřených znalců a institutů a nechte si vypracovat ideálně tři nezávislé posudky. Drahé obrazy z aukčních síní mají vždy nejen znalecké posudky, ale i laboratorní expertízy.
Rám je často ještě cennější
Nejen obrazy, ale i jejich rámy mohou být cenné. Často je právě rám historicky i umělecky cennější než obraz samotný. I za bezvýznamný kýčovitý obraz můžete dostat desetitisíce korun, pokud se rozhodnete jej prodat. Jak poznat cenný rám? Rozhoduje nejen stáří, styl a případně jeho ruční výroba, ale také míra poškození. Rám nesmí mít žádné viditelné vady a nesmí být lepený, rozbitý nebo poškrabaný. Nejvzácnější bývají rámy z období baroka.
Zdroje: forbes.cz, udalosti247.cz, www.idnes.cz, blog.aukro.cz