Poslední úseky zhatily medailové šance biatlonistů. Mareček s Charvátovou museli na trestná kola

Přidat na Seznam.cz

Možná už dlouho nebudou mít čeští biatlonisté ve štafetě tak velkou šanci získat medaili na mistrovství světa, jakou měli dnes. Po třetím úseku dokonce vedli, jenže Jonáši Marečkovi se vůbec nepovedla střelba vleže a musel na dvě trestná kola. Postupně se před něj dostaly štafety Francie, Norska a Švédska. Před závodem by čeští biatlonisté jistě brali čtvrtou příčku všemi deseti, avšak po okolnostech, které v dnešním klání proběhly, zavlály v týmu rozpaky.

Dnešní štafetové závody hodně ovlivnily povětrnostní podmínky, silný vítr znemožňoval závodníkům přesně zamířit na terče, a tak docházelo k mnoha chybám. Především na druhém úseku začal vítr vát tak silně, že většina štafet musela absolvovat trestná kola. Českého týmu se to ale netýkalo, protože Tomáš Mikyska už měl před počínající vichřicí odstříleno. Na střelnici totiž dorazil v první trojici a to díky skvělému prvnímu úseku Michala Krčmáře. Mikyska měl sice při střelbě vestoje namále, protože musel třikrát dobíjet, ale zachoval pevné nervy a nadále si držel desetivteřinový náskok na francouzského závodníka.

I třetí Čech Jakub Štvrtecký zajel a zastřílel jeden ze svých nejlepších závodů své reprezentační kariéry. Dokonce si na trati pohrával se čtyřnásobným mistrem světa Jacquelinem. Štvrtecký předával Marečkovi vedení s náskokem sedm vteřin na Francouze a především 50 sekund na norskou a švédskou štafetu. Bohužel jak už bylo na začátku zmíněno, Marečkovi nevyšla první ležka a propadl se na čtvrtou pozici, kterou už nedokázal vylepšit. Mistry světa se stali Francouzi, před norskou štafetou. Bronz si odváží Švédsko.

Daleko od medaile nebyly ani české závodnice. Mladičká Tereza Voborníková má na MS skvělou formu, což prokázala i dnes, když předávala štafetu po prvním úseku na druhém místě. Další mladá závodnice Tereza Vinklárková se sice propadla na šesté místo, nadále však česká štafeta byla s minutovým odstupem nedaleko od medailových pozic. I Markétě Davidové se povedl její úsek a dostala náš tým na čtvrtou pozici. Zbývala Lucie Charvátová, která zpravidla ve štafetách vyhoří. Bohužel čeští trenéři neměli jinou variantu než třicetiletou závodnici obsadit do čtvrtého úseku (Jessica Jislová je nemocná). Ani tentokrát se jí bohužel týmová soutěž nepovedla, musela dvakrát absolvovat trestné kolo a Češky se propadly na konečné sedmé místo. Zvítězily Italky před německým výběrem. Bronz si vybojovalo stejně jako u mužů Švédsko.

Zdroj: redakce, sport.ceskatelevize.cz