Pokud se budíte každou noc ve stejnou dobu, není to náhoda. Váš organismus bije na poplach
Vstáváte ráno nevyspalí a s pocitem, že byste potřebovali dalších osm hodin spánku, abyste se cítili alespoň trochu odpočatě? Na vině může být noční buzení. Někdy ho mají na svědomí třeba divoké sny. Pokud se ale opakuje pravidelně a navíc v podobný čas, možná že to, proč se budíte, má nějakou hlubší příčinu.
Spánek je pro naše tělo velmi důležitý. Jakmile se proto objeví jeho porucha, snaží se nám organismus naznačit, že něco není v pořádku a bude potřeba něco změnit. Pozornost věnujte zejména tomu, pokud se vám nedaří dlouho usnout, nebo se naopak v průběhu noci často budíte, mnohdy ve stejnou hodinu.
Jestliže máte dojem, že se vás to týká, bude potřeba se na celou situaci více zaměřit a důkladně ji analyzovat. Jedině tak můžete totiž rozklíčovat, v čem konkrétně by mohl být problém.

Čínská medicína pravidelné buzení vysvětluje
Jedno z možných vysvětlení nám poskytuje čínská medicína. Podle této teorie mají opakovaná noční probouzení na svědomí naše vnitřní hodiny. K buzení dojde obvykle tehdy, když se některému orgánu nedaří zrovna nejlépe. A protože podle tohoto alternativního směru každý orgán bývá aktivní v jinou denní dobu, může nám právě čas, kdy se vzbudíme, napovědět, kterým směrem bychom měli podniknout případné kroky.
Špatnou funkci orgánu může podle čínské medicíny způsobovat nedostatečné proudění energie. Možná že na takové věci nevěříte. Faktem ale je, že kroky, které mohou právě tento tok zlepšit, spočívají především ve změně životního stylu za zdravější, a to prospěje snad úplně každému.
Kupříkladu játra mají být podle zastánců tohoto směru nejvíce aktivní mezi první a třetí hodinou v noci. Pokud se tedy budíte právě tehdy, může být příčina zde. Kromě nočního budíčku se to může projevit také migrénou, závratěmi nebo kožními problémy.
Buzení může mít na svědomí špatná termoregulace
Nejspíš se moc často nestane, že byste se vzbudili mezi devátou a jedenáctou hodinou večerní. Možná ale v tuto dobu máte problém zabrat. Na vině může být problém s termoregulací.
Soustřeďte se proto především na podmínky, v jakých usínáte. Jste dostatečně oblečení, nebo vám je například zima na nohy? Váš problém mohou vyřešit spací ponožky, nebo naopak to, že ložnici důkladně vyvětráte, než se odeberete do postele. To už bude vycházet z vašeho konkrétního životního stylu.
Mezi jedenáctou a jednou hodinou může neklidný spánek podle čínské medicíny souviset se žlučníkem, který je příliš aktivní a nedá vám spát. Důvodem může být třeba to, že jste se najedli příliš pozdě a zvolili jste moc těžkou večeři. Vaše tělo se nyní snaží tuto nálož kalorií zpracovat a to mu brání v tom, aby se zklidnilo.

Někdy mohou být na vině také alergeny
Buzení mezi třetí a pátou hodinou ranní zase značí potíže s plícemi. Velmi často se může stát, že vás probudí například kašel. Pokud je to váš případ, měli byste udělat následující.
Přesvědčte se, že se ve vaší ložnici nenachází příliš mnoho alergenů, které vás v době odpočinku mohou dráždit. Soustřeďte se nejen na prach, ale také na roztoče. Měníte ložní prádlo dostatečně často a věnujete pozornost také čištění matrací? Někdy může váš dech dráždit také třeba příliš silná aviváž, která pro klidný spánek není příliš vhodná.
Nezapomeňte ale na to, že doporučení výše se týkají spíše zdravého životního stylu. Pokud vaše obtíže přetrvávají i poté, co jste se na ně zaměřili, měli byste určitě vyhledat lékaře. Ten může zjistit, zda se nejedná o projev nějakého závažnějšího problému.
Zdroje: Novinky.cz, iDnes.cz Prima Zoom