Podpoří kapitáni při MS homosexuály, nebo se zaleknou katarských zákonů?

Přidat na Seznam.cz

Katar je země, která neuznává homosexualitu. Vnímá jí jako něco nečistého a kdo dá najevo veřejně svou příslušnost ke čtyřprocentní sexuální menšině, může dokonce skončit i ve vězení. I proto FIFA (světová fotbalová asociace) nabádá týmy, aby nevyjadřovaly v Kataru své názory. To se týká nejenom podpory homosexuálů, ale i kritiky špatných pracovních podmínek dělníků, kteří se podíleli na výstavbě stadiónů, při kterých jich zahynulo, podle britského deníku The Guardian, šest tisíc.

I proto se může stát, že někteří kapitáni z osmi evropských zemí, které se v září připojili ke kampani „OneLove“ (Jedna láska), nebudou mít při zápasech na MS na paži duhovou pásku. Aspoň to tak naznačil francouzský brankář Hugo Lloris. „Ve Francii často chceme, aby cizinci respektovali naše pravidla, naši kulturu. A já udělám totéž, až pojedu do Kataru. Můžu s jejich názory souhlasit či nesouhlasit, ale musím je respektovat,“ uvedl gólman anglického Tottenhamu.

Naopak jeho anglický protějšek, shodou okolností kapitán Tottenhamu (!) Harry Kane počítá s tím, že si na paži duhovou pásku navlékne.

S blížícím se začátkem světového šampionátu se množí hlasy, že to byla chyba zvolit Katar za hostitele MS. Vyjádřil se k tomu i bývalý prezident FIFA Sepp Blatter. „Byla to špatná volba a já jako tehdejší předseda za to nesu zodpovědnost,“ podotkl Blatter.

Jsou to však už v tuto chvíli jen plané řeči, které snad ale už do budoucna nepřipustí, aby se světový šampionát konal v zemi, kde svoboda projevu je velmi, ale velmi upozaděna.

„Prvním krokem by mělo být veřejné zavázání se k vytvoření fondu na odškodnění přeshraničních dělníků a zajištění toho, že LGBT+ lidé nebudou čelit diskriminaci či obtěžování. Nechápu, že se to ještě nestalo,“ uvedl Steve Cockburn z Amnesty International.

Zdroj: redakce, idnes.cz , isport.cz