V prvních květnových dnech se v České republice projevilo chladné počasí, které odpovídá dlouhodobým pozorováním spojeným s tzv. ledovými muži. Podle meteorologů by mělo toto ochlazení trvat nejméně do poloviny měsíce.
Ledoví muži jsou tři květnové dny, během nichž se často objevují přízemní mrazíky. Pro pěstitele to znamená významné riziko, proto se s výsadbou citlivějších rostlin obvykle čeká až na pozdější termín. Naopak mrazuvzdorné druhy, jako špenát, hrášek, cibule nebo kapusta, lze bezpečně vysazovat i dříve. Citlivé sazenice je vhodné chránit pomocí netkané textilie nebo přenosného pařeniště, které zmírní dopady náhlých mrazíků.
Meteorologická singularita
Období ledových mužů připadá na 12. až 14. května, kdy slaví svátek Pankrác, Servác a Bonifác. V lidové meteorologii je toto období označováno jako singularita, tedy jev, který se ve stejný čas opakovaně vyskytuje. Tradičně se proto s výsadbou teplomilných druhů čeká až po těchto datech, kdy riziko mrazů obvykle mizí.
Meteorologové se shodují, že ledoví muži letos asi přijdou dříve. Foto: Shutterstock
Co lze vysazovat bez obav
Na zahradě lze v období před ledovými muži bez obav vysazovat mrazuvzdorné trvalky, dřeviny a keře. Mezi odolné druhy patří například zimostráz, vřes, cesmína, zlatice, skalník nebo kvetoucí třešeň. Z květin pak například macešky, petrklíče, čemeřice, muškáty, růže či kočičí tráva. Tyto rostliny snášejí jarní chlady a dodají zahradě barvu i za proměnlivého počasí.
Pozorování vs. předpovědi
Obecně se říká, že počasí se nejlépe pozná podle visícího provázku. Když je mokrý, prší. Když se houpe, fouká. Když není vidět, je mlha. Jde o nadsázku, která poukazuje na to, že přímá pozorování někdy předčí techniku. Satelitní modely se totiž někdy mýlí i o několik dní.
Zahrádkáři by měli s vysazením sazeniček ven ještě počkat. Foto: Shutterstock
Srovnání s rokem 2024
V roce 2024 bylo v polovině května nezvykle teplo. Mrazíky se vyskytovaly jen v horských oblastech. Statisticky bývá nejchladnější jarní den spíše na konci dubna. Přesto ledoví muži zůstávají pro mnohé zahrádkáře a zemědělce orientačním bodem.
Letos dorazily do Česka na začátku května letní teploty, ale brzy je vystřídalo ochlazení. Meteorologické modely ukazují, že chladnější počasí potrvá nejméně týden. Denní teploty se budou držet kolem 15 °C, noční klesnou těsně nad nulu. S výskytem přízemních mrazíků je tedy třeba počítat. Pokud zaprší, půjde většinou o přeháňky.
„Vlivem oteplujícího se klimatu se však mrazíky v tomto období v posledních letech vyskytují už jen výjimečně. Dá se proto říci, že chladná rána příštího týdne budou jakýmsi předstihem těchto tradičních zmrzlých, neboli ledových mužů,“ uvádí web Meteocentrum.
Věnujte čas i jarní údržbě
Květen je ideálním obdobím pro údržbu okolí domu po zimním období. Doporučuje se vyčistit okapy a jejich vyústění od nahromaděného listí a nečistot. Práci usnadní speciální nástavec na čištění okapů. Pokud jste sudy na dešťovou vodu zazimovali dnem vzhůru, nyní je čas je opět připravit k použití.
Zkontrolujte stav zahradního nábytku, plotů, pergol nebo domku na nářadí. Jestliže vyžadují opravu či nový nátěr, využijte k tomu teplejší, ale spíše oblačné dny. Barvy tak lépe zasychají a povrch se nepřehřívá.
Údržbu trávníku lze zahájit zarovnáním okrajů podél cest a záhonů. Tím si výrazně usnadníte následné sečení v průběhu sezony. K přesnému vymezení tvaru lze použít půlkruhový rýč nebo speciální nůž na okraje trávníků. Jako vodítko dobře poslouží napnutý provázek nebo položené prkno. Výsledkem bude upravený a čistě působící trávník.