Po zlatém hattricku hrál na mistrovství světa. Sice bez medaile, ale vážím si toho, že jsem tam byl, říká Zdeněk Sedlák starší

Přidat na Seznam.cz

Nesmírně bohatou kariéru protkanou domácími i zahraničními kluby má za sebou někdejší hokejový útočník Zdeněk Sedlák starší. V roce 2002 dokonce startoval na mistrovství světa ve Švédsku, což považuje za svůj nejvýznamnější úspěch. Nyní působí jako jeden z trenérů prvoligového celku Zlína po boku nového kouče Jana Srdínka.

Na snímku bývalý hokejový útočník a nyní trenér Zdeněk Sedlák starší (konec listopadu 2023).

Nelze se nejprve nezeptat na vaše reprezentační zkušenosti. Jaké to bylo na světovém šampionátu?

Když řeknete rok 2002 v souvislosti s hokejem, tak každý si hned vybaví, že se jednalo o mistrovství světa pro Českou republiku poté, co předtím kluci získali zlatý hattrick z let 1999, 2000 a 2001. Na tom šampionátu, co jsem startoval, jsme bohužel skončili už ve čtvrtfinále. Po předchozí zlaté éře na první pohled asi zklamání, ale já si své účasti v národním týmu nesmírně vážím.

V kádru tehdy byly hvězdy českého hokeje – Jaromír Jágr, Pavel Patera, Martin Procházka, David Výborný, Petr Čajánek, Jaroslav Špaček, František Kaberle, Pavel Kubina, Viktor Ujčík, Tomáš Vlasák a mnozí další. Připomeňte ještě trenéry…

Vedli nás Josef Augusta a Vladimír Martinec. Hrálo se v Jönköpingu, Göteborgu a Karlstadu. A obsadili jsme páté místo.

Vybavíte si všechna svoje klubová působiště?

Jsem odchovancem Přerova a v patnácti letech jsem odešel do Zlína. Pak tam byl Třinec, Plzeň a šel jsem takříkajíc do světa. V Plzni jsem hrál v útoku s Michalem Strakou a Martinem Špaňhelem.

Poznal jste kromě české extraligy i prestižní zahraniční soutěže. Co to pro vás znamenalo?

Rád vzpomínám na Finsko – Espoo Helsinky, Jyväskylä. Potkal jsem se tam s Honzou Čalounem, Jirkou Vykoukalem, Jiřím Burgerem, Markem Židlickým, Jardou Bednářem. Ve švýcarském Ambri-Piotta jsem hrál s Martinem Štěpánkem. Tehdy mělo Česko kvalitní týmy a hokejisty s úspěchy, byl o nás zájem. Po návratu z ciziny jsem krátce působil v pražské Spartě. A následovaly další štace v zahraničí.

Váš syn Zdeněk Sedlák mladší je rovněž hokejistou…

Byl sedm let v cizině, loni začal v Plzni a pak nám pomohl ve Zlíně až do baráže o extraligu. Letos v průběhu podzimu odešel na hostování do Frýdku-Místku.

Zdroj: autorský článek