Plavkyně plavala dva a půl kilometru Antarktidou. Její tělesná teplota klesla na 27 stupňů

Přidat na Seznam.cz

Bárbara Hernández uplavala dva a půl kilometru ve vodě Antarktidy studené na dva stupně; v cíli měla její tělesná teplota pouhých 27 stupňů. Měla však svůj úkol, uvedl deník Spiegel.

Když Bárbara Hernández dosáhla cíle svého odvážného pokusu o rekord, měla její tělesná teplota pouhých 27 stupňů. 37letá Chilanka jako první člověk přeplavala 2,5 kilometru přes Antarktidu. Teplota vody byla pouhé dva stupně Celsia.

Zvláštní a nebezpečnou výzvu přijala, aby upozornila na tání Antarktidy.

„Děsí mě, že Antarktida stále taje,“ řekla mladá plavkyně, které nakonec trasa trvala 45 minut a 30 sekund. „Když jsem plavala, byla to jedna z věcí, na které jsem myslela. Bolely mě nohy, ale cítila jsem se silná. Říkala jsem si, tohle není jen pro mě, tohle je věc, kterou chceme zviditelnit. To člověka povzbudí.“

Krátce po polovině trati pocítila „něco studeného u srdce“, hlásila příznak nástupu podchlazení s rizikem infarktu. V závodě pokračovala až do cíle uprostřed oceánu.

„Bylo to velmi těžké,“ řekla plavkyně v prvním rozhovoru. „Po první míli jsem měla pocit, že k bójce nikdy nedoplavu. Cítila jsem, jak mám stále těžší a těžší ruce. Ale nesoustředila jsem se na to.“

Zdroj: barrons.com, spiegel.de, redakčně upraveno