Pierluigi Collina: „Hlavním úkolem rozhodčích na MS ve fotbale bude chránit zdraví hráčů,“ upozorňuje před začátkem šampionátu

Přidat na Seznam.cz

Šéf rozhodčích FIFA Pierluigi Collina dnes na tiskové konferenci představil instrukce, které dostala kompletní soupiska sudích, kteří zasáhnou do jednotlivých zápasů světového šampionátu. Prioritou číslo jedna je ochrana zdraví hráčů.

Dlouholetý profesionální rozhodčí tak chce pokračovat v trendu z posledního šampionátu v Rusku, kde za celý turnaj museli rozhodčí tasit červenou kartu pouze čtyřikrát, což bylo nejméně od šampionátu v roce 1978. „Byla by škoda, kdyby někteří z hvězdných hráčů nemohli hrát kvůli zranění způsobenému soupeřem. První vzkaz našim rozhodčím je tedy chránit bezpečnost hráčů,“ dodal Collina pro BBC.

O tomto trendu bylo vyrozuměno také všech 32 týmů, které se letošního svátku fotbalu zúčastní. Trenéři i hráči tak byli upozorněni, že všechny fauly, které budou ohrožovat zdraví hráčů, budou nekompromisně trestány i dodatečně.

Collina dále zdůraznil, že velmi tvrdě budou trestány hlavně údery loktem, ať už úmyslné, nebo neúmyslné. Sám tento typ faulu označil za naprosto nepřijatelný. Nezapomněl také představit i trojici rozhodčích ženského pohlaví, která bude na šampionátu vystupovat v rovnocenném měřítku jako jejich mužští kolegové. Jedná se o Francouzku Stephanie Frappart, Salimu Mukansangavou z Rwandy a Japonku Yamashitu Yoshimiovou.

Na šampionátu FIFA nasadí také systém na odhalování ofsajdu. Ten dokáže analyzovat herní situace a vyhodnotí, zda se jednalo o postavení mimo hru, či nikoli do 25 sekund. Systém prošel testováním na Arabském poháru v Kataru a v prvopočátcích trvalo vyhodnocení situace v průměru 70 sekund.

Zdroj: BBC, FIFA, redakce