Pestrá kariéra Michala Hreuse. V Mannheimu hrál s Grossem, v Litvínově s olympijskými vítězi a v Bratislavě je ve stejném klubu s trenérem Růžičkou

Přidat na Seznam.cz

Na hokejovém turnaji pěti zemí hráčů do dvaceti let v Chomutově se v rolích trenérů, manažerů nebo skautů představilo i několik odborníků, které si fanoušci možná pamatují i z jejich hráčské kariéry. Patřil mezi ně také Michal Hreus, někdejší slovenský reprezentant se zkušenostmi z Německa, ale i české extraligy. A v rozhovoru pro SportDeník.cz si vybavil i svou dřívější spojitost s českým hokejem.

Na snímku trenér Michal Hreus v chomutovské sportovní aréně (polovina listopadu 2023).

Během hráčské éry jste vystřídal řadu klubů. Kde jste začínal se sportem?

Pocházím ze Žiliny, ale ke špičkovému hokeji jsem se poprvé dostal jako mladík v pražské Spartě a v juniorce jsem působil u trenéra Františka Výborného. Pamatuji si, že v áčku jsem debutoval v roce 1991 pod trenéry Josefem Horešovským a Tomášem Netíkem. Rok předtím vyhrála Sparta titul, ale to jsem ještě nenaskočil. Brzy jsem odešel do Německa.

A co následovalo dál?

Byl jsem v Mnichově a poté v Mannheimu, kde jsme hráli dva roky spolu s Pavlem Grossem, nynějším trenérem Sparty! Potom jsem zamířil do Krefeldu. Vrátil jsem se na Slovensko kvůli reprezentaci. Byl jsem ve Skalici, Slovanu Bratislava. Ve Finsku jsem nastupoval za Lukko Rauma. Po dalším angažmá v Žilině jsem odešel do Litvínova a po návratu do Žiliny jsme udělali titul. Další dva jsem přidal znovu ve Slovanu Bratislava a na závěr kariéry jsem opět šel do Žiliny.

Jak vzpomínáte na tehdejší setkání s Pavlem Grossem?

V Mannheimu jsem potkal svého parťáka, dá se říci přímo krajana. Bylo to na začátku devadesátých let a příliš se nerozlišovalo, jestli je někdo z Česka nebo ze Slovenska. Navíc jsem předtím absolvoval sportovní gymnázium v Praze. Když jsem byl v juniorce Sparty, Pavel Gross hrál už za její áčko.

A váš vztah k Česku kromě hokeje?

Moje maminka vyrůstala v Chomutově, kde jsem měl babičku i dědečka. Jako dítě jsem tam trávil prázdniny. Takže polovinu rodiny po mámě mám v Chomutově.

Při svém hokejovém příchodu do Litvínova jste takříkajíc nešel do neznámého prostředí, že?

Za Litvínov jsem hrál v sezonách 2003/04 a 2004/05. V tom druhém ročníku byla výluka v NHL a přišlo do extraligy hodně českých hokejistů ze zámoří. V Litvínově tehdy působili olympijští vítězové Jirka Šlégr, Martin Ručinský a Robert Reichel a tým mě na soupisce snad třicet hráčů.

Jaká je vaše hokejová současnost?

Po hráčské kariéře, kterou jsem ukončil ve čtyřiceti letech, jsem se chtěl rozvíjet jako trenér. Momentálně jsem první sezonu asistentem hlavního kouče u slovenské reprezentace do dvaceti let a stejnou práci s mladými hráči dělám i ve Slovanu Bratislava, kde jsem hlavním trenérem juniorky. Je to tedy shodná kategorie jako u reprezentace.

Áčko Slovanu Bratislava trénuje ve slovenské extralize český kouč Vladimír Růžička, který je odchovancem Litvínova a ještě nedávno tamní tým trénoval. Ví o vás, že jste taky hrál za Litvínov?

S panem Růžičkou i jeho realizačním týmem spolupracujeme ve Slovanu na klubové úrovni. Osobně jsme se poznali a trenér Růžička věděl, že jsem byl i v Litvínově. Má obrovský přehled. Pamatuji si ho již z doby, kdy trénoval pražskou Slavii a byli jsme soupeři při zápasech Litvínov-Slavia.

Zdroj: autorský článek