Sobotní hádanka: Děti to vyřeší za 10 sekund. Dospělí? Ti jsou úplně mimo. Přitom je to primitivní
Mozek dostal v dalším pracovním týdnu pořádně zabrat a chce si odpočinout. A přesně v tu chvíli přichází na scénu tahle hádanka, která totálně rozhodí většinu dospělých. Zatímco děti ji uvidí a mají jasno, dospělí často zůstanou bezradně zírat. Přitom stačí tak málo – jen trocha fantazie, kterou jsme někde po cestě z dětství do dospělosti ztratili.
Na první pohled jednoduchá úloha. Jen dva trojúhelníky poskládané ze šesti sirek. A vaším úkolem je z nich udělat trojúhelníky čtyři. Dokážete je zdvojnásobit? Žádné lámání, žádné další sirky ani jiné „kulišárny“. Můžete jen přemístit dvě libovolné sirky kamkoliv. Děti na to přijdou za pár vteřin. Tak proč u řešení téhle hádanky většina dospělých prosedí i desítky minut a nakonec to stejně vzdají?

Do řešení tohoto hlavolamu se pouští lidé po celém světě. Některé to baví, některé spíš štve. U nás v Česku tomu není jinak. Školáci se spiklenecky usmívají a říkají, že je to přece jasné, zatímco jejich rodiče nevěřícně hledí a po chvíli si začnou myslet, že je to chyták a ve skutečnosti to řešení nemá.
Proč mají děti navrch?
Asi si říkáte, jak je možné, že děti to dokážou rozklíčovat rychleji. Odpověď je překvapivě jednoduchá. Na rozdíl od dospělých totiž nejsou tak moc svázány pravidly logiky. Zatímco v dospělosti už máme zajeté vzorce myšlení, děti jsou ještě plné fantazie a nebojí se do světa přemýšlení ponořit s „čistou hlavou“. Když před ně postavíte takovou hádanku, začnou myslet kreativně. A právě to dovolí jejich mysli vyzkoušet i zdánlivé nesmysly, mezi kterými se může skrývat správné řešení.
Dětem hraje do karet i to, že jsou zvyklé učit se pomocí her a zábavných úloh. To jim dává schopnost hravě přistoupit i k něčemu takovému, jako je hlavolam ze zápalek. Nehledají zkrátka složitosti tam, kde nejsou, a nepřemýšlí nad tím, jak by co „mělo být“.
Dospělí v pasti logiky
Oproti tomu se většina dospělých učí nové věci přes tabulky, rutinu a příkazy. Není pak divu, že ve chvíli, kdy je potřeba myslet kreativně, zamrznou. Jakmile vyrosteme, začneme mít zkrátka sklony přemýšlet hlavně logicky, prakticky a „správně“. To je kámen úrazu a důvod, proč nám podobné rébusy dělají problémy. Zkuste i vy při řešení zápalkového rébusu vystoupit ze svého běžného přemýšlení a popustit trochu uzdu své fantazii a dětskému já ve vás. Dokážete to?
Hádanky jako trénink mozku
Ať už vám to půjde nebo ne, jedna věc je jistá: Podobné hlavolamy jsou skvělý trénink pro váš mozek a paměť. A jako bonus takové procvičování dokonce snižuje riziko demence. Nejde tedy jen o zábavu, ale zároveň tím taky pečujete o své zdraví. Je to jako byste vzali svou mysl do posilovny. Pravidelné luštění hádanek, stejně jako pravidelné cvičení, pomáhá udržet člověka v kondici. Zlepší vám krátkodobou paměť a dokonce i náladu. Působí totiž na mozek podobně jako třeba čtení nebo učení se novým dovednostem.
Navíc, když přijdete na správné řešení, je to pocit k nezaplacení. Každá vyřešená hádanka nebo úloha vám může dodat pocit, že zvládnete i ty nejtěžší životní výzvy. A když se vám rébus nepodaří rozluštit? Aspoň se pobavíte nad tím, jak jednoduché nakonec bylo tuhle „zapeklitost“ vyřešit.
Pojďme na to
Tak co, už jste dostatečně připraveni na rozluštění hádanky? Máte před sebou dva trojúhelníky celkem ze šesti sirek. Teď jen posuňte dvě sirky, které si sami vyberete. Úkolem je vytvoření celkem čtyř trojúhelníků. Ne víc, ne míň. Nechte si na to klidně pár minut. Jen vy, sirky a váš mozek pracující na plné obrátky. Připraveni na odpověď?
Jaký je klíč k řešení?
Klíčem k řešení trojúhelníkové hádanky je, že musíte překřížit sirky. Stačí pouhé dva tahy a máte rázem ze dvou trojúhelníků čtyři. Vezmeme si to postupně. Nejprve stačí odebrat zápalku úplně vpravo a přesunout ji do horní mezery mezi dvěma původními trojúhelníky. Poté stačí vzít zápalku z pravého dolního rohu a umístit ji přes prostředek dvou nových trojúhelníků. A je to. Máme najednou celkem čtyři trojúhelníky, které se podařilo vytvořit za pomoci dvou tahů.

Jak vám to šlo? Dokázali jste na řešení přijít sami? Ať už vám to šlo lehce, nebo jste se u toho pěkně zapotili, nezapomeňte trénovat mozek častěji. Nejenže je to zábava, ale ještě k tomu vám váš mozek poděkuje za péči.
Zdroje: ideatovalue.com, everydayhealth.com, dailymail.co.uk, medicalnewstoday.com