Pár kilometrů od hranic čeká zlatý důl, kde hledají lidi i bez životopisu. Nabízí platy až přes 100 000 Kč
Spousta lidí napříč různými odvětvími zvažuje, zda zůstat pracovat u nás, nebo zkusit štěstí v zahraničí. Důvod bývá většinou jednoduchý, lepší pracovní podmínky, vyšší mzdy a velmi často i zajištěné ubytování. Země jako je Německo, Belgie nebo Rakousko nabízejí velmi atraktivní pracovní podmínky právě pro tato povolání, bez nutnosti oslnit životopisem.
Největší poptávka je po řemeslnících jako jsou zedníci, obkladači, truhláři, elektrikáři a svářeči. V českých podmínkách si přijdou na podstatně méně peněz než v zahraničí. V Německu nebo v Belgii si tyto profese mohou vydělat 90 až 100 tisíc měsíčně, a to nepočítáme diety a jiné benefity. Ve většině případů ubytování zajišťuje a hradí zaměstnavatel. V Belgii to může být ještě víc. Platy se samozřejmě liší profesi od profese. Kdo by to nebral, dostat dvakrát víc než u nás?

Práce bez životopisu
Většina zahraničních zaměstnavatelů dává přednost praktickým zkušenostem a ochotě pracovat. Takže formální vzdělání a životopis není zase až tak důležitý. Díky tomu se otevírají dveře lidem, kteří nemají bohaté pracovní zkušenosti. I práce bez jazyka je v současné době možná, má to sice pár nevýhod, ale nabídky existují. Jedná se většinou o sezónní práce v zemědělnictví, stavebnictví a montážní práce. Práce jsou většinou v českých skupinách a jazyk není překážkou. Stačí mít chuť pracovat a základní návyky, zbytek se naučíte přímo na místě.
Jak začít?
Pokud se o práci v zahraničí zajímáte, není na co čekat, zkusit se má vše. Tisíce čechů už v zahraničí pracují, a mnoho z nich i bez předchozí zkušenosti. Začít můžete tím, že se podíváte na aktuální nabídky práce v zahraničí na portálech jako je práce.cz, dobráprace.cz, ale někdy jsou nabídky práce v zahraničí i na bazos.cz. Velice důležité je si ověřit serióznost nabídky, oficiální web, recenze a případně IČO a působnost v dané zemi. Pokud si nejste jistí, není ostuda využít služeb personálních agentur, které vyřídí běžné formality za vás.

Blýská se na lepší časy?
V České republice panuje velký nedostatek kvalifikovaných řemeslníků. Aktuální čekací lhůty mohou být i 3 měsíce a víc. Všeobecně, i když jsou tyto profese dobře placené, zájem o ně mezi mladými stále klesá. Nechtějí dělat venku, fyzicky náročnou práci, preferují obory s maturitou. Přesto je poptávka po těchto profesích obrovská a kvalifikovaní řemeslníci by si mohli za práci říkat i mnohem víc. Zní to nečekaně, ale budoucnost může být v ženských rukou. Vzdělání zakončené výučním listem zajišťuje v české republice na pět set středních škol. Zájem o nabízené obory jako automechanik a nebo truhlář například po letech vzrostl i mezi dívkami.
„Dívku v tomto oboru za třicet let, co jsem na škole, nepamatuji,“ podotkla ředitelka SOU v Domažlicích, Mgr. Zdeňka Buršíková.
Věří, že budou další dívky inspirovat a bude jich tak přibývat.
Takže se může docela snadno stát, že až si příště budete volat elektrikáře nebo instalatéra na pomoc, místo pohledného chlápka přijede dcera sousedky.
Zlaté české ručičky
Práce v zahraničí nabízí stále lepší podmínky a benefity, než u nás. I přesto, že platy v řemeslných oborech rostou kvůli nedostatku kvalitních řemeslníků, práce v zahraničí je stále mnohem více atraktivnější a výhodnější. Zatímco u nás se řeší to a tohle, v zahraničí už chystají ubytování tomu, kdo chce pracovat a kdo se práce nebojí. Takže otázka nezní jestli vyrazit, ale proč už dávno nejsi na cestě!