Pamatujete na tyhle otravné mosazné hodiny? Dnes mají hodnotu přes 10 tisíc a lidé nad 60 je stále mají
Zvoní to, rachotí to, nejde to utišit. A když to konečně přestane, tak jen proto, že jste tomu urazili kladívko. Jasně, už tušíte. Řeč je o tom těžkém, kulatém krámu, který stál na nočním stolku a který vás spolehlivě katapultoval z postele bez ohledu na denní či noční dobu. Kdo by ten děsivý zvuk někdy nezažil?
Pro někoho je to traumatická vzpomínka na dětství, pro jiného nostalgické okénko do časů, kdy všechno mělo mechanické zuby. V každém případě existuje důvod, proč se teď o této věcičce začíná znovu mluvit. A proč si dnes řada lidí říká, že by možná neměli být tak hrr s vyhazováním „harampádí“ z půdy.

Mosazný budík: nepřítel spánku, miláček sběratelů
Přesně tak, řeč je o starých mosazných budících. Ty, které se musely každý večer poctivě natahovat. Ty, co vydávaly hluboké kovové cinkání, které nejde zapomenout. A právě tyhle kusy dnes mění ruce na sběratelském trhu za částky, které leckdy přesahují 10 000 korun.
Rozhodně nepřeháníme. V aktuálních aukcích například na Aukru najdeme starožitné mosazné budíky za 6, 8 i 10 tisíc korun. Unikátní kousky s opakovacím bitím, původním strojkem a krásně patinovaným ciferníkem se běžně pohybují v řádech tisíců. A i ty méně zachovalé, pokud jsou mechanicky funkční, neklesají pod hranici 1 500 Kč.
Co dělá z rachotící relikvie poklad?
Mosazné budíky mají oproti moderním plastovým napodobeninám několik nesporných výhod. V první řadě vydrží věčnost. Řada těchto kousků pochází z přelomu 19. a 20. století. Přesto, když je dnes odborník promaže, bez problémů běží dál. Mechanismus je téměř nezničitelný. Těžké kovové tělo, kvalitní pružiny a pečlivá ruční výroba, to je kombinace, která nezestárne.
A pak tu máme vzhled. I ten největší odpůrce vintage stylu musí uznat, že kvalitní mosaz získává s časem nádhernou patinu. Ciferníky bývají ručně malované, s arabskými i římskými číslicemi, někdy dokonce se značkami dnes již neexistujících výrobců. Každý kus má svůj příběh, svůj původ, svou technickou duši.
Zpátky na výsluní
Zatímco v 90. letech se tyto budíky houfně vyhazovaly, dnes se situace obrací. Mladší sběratelé i staromilci je začínají znovu objevovat. V módě je tzv. „analogový luxus“, návrat k věcem, které jsou mechanické, pomalé a poctivé. V době, kdy většina techniky „stárne“ po dvou letech, působí stoletý budík jako malý zázrak.
Navíc rostoucí ceny potvrzují, že nejde jen o hipsterský rozmar. Sběratelský trh se starožitnými hodinami se stabilně rozvíjí. A právě mosazné budíky jsou jednou z kategorií, která zaznamenává největší nárůst zájmu. Často totiž jde o jediné dochované kusy svého druhu.

Poklad ze šuplíku
Zajímavé je, že velká část těchto budíků stále zůstává „skrytá“ v domácnostech. Zejména generace 60+ má podobné kousky schované na půdách, ve vitrínách nebo zapomenuté v šuplících. Často ani netuší, že se dívají na kousek s cenou několika tisíc.
Máte doma starý budík? Udělejte si chvilku, prohlédněte ho. Podívejte se na značku, funkčnost, stav mechanismu. A pokud si nejste jistí, kontaktujte odborníka nebo zadejte nabídku na specializovaných portálech. Možná budete překvapeni, nejen tím, kolik za něj můžete dostat, ale také tím, jaké příběhy se k němu vážou.
Mosazné budíky nejsou jen relikvie minulosti. Jsou důkazem, že dobře udělané věci stárnou s grácií. A někdy i s cenovkou, která vám vykouzlí úsměv na tváři. Takže až zase půjdete vyklízet staré věci, dejte si pozor, možná zrovna držíte v ruce poklad.
Zdroje: graciano.cz, prazskypatriot.cz