Oznámení: Zprávy z okolních států Evropy děsí experty. Česko to zasáhne tvrději, než kdo čekal
Nežijeme v ekonomicky nejpříhodnějších dnech, byť by nám většina našich předků asi mohla aktuální situaci závidět. Faktem ale zůstává, že současný stav je horší než před pěti lety. V určitém ohledu si dokonce Česko v rámci EU pohoršilo nejvíc.
Koronavirová pandemie či ruská vojenská agrese na Ukrajině. Především tyto události, které v posledních pěti let zasáhly (nejen) Evropu, mohou za růst inflace. Jenže jak ukazují data Eurostatu, některé země se s nastalou situací vyrovnávají ekonomicky lépe než jiné. Takové Česko je v reálné hodnotě průměrné mzdy na úplném chvostu mezi státy Evropské unie. Za náš výdělek ale nemohou jen vnější faktory. Mnohdy nám totiž chybí odvaha říct si o jeho navýšení.

Pokles reálné hodnoty průměrné mzdy
Podle dat Eurostatu, tedy statistického úřadu Evropské unie, si v rámci 27 členských států Česko za posledních pět let v reálné hodnotě průměrné mzdy pohoršilo skutečně nejvíc. Poklesem o 10 % jsme navíc ostatní země „porazili“ o parník. V dalších státech, ve kterých došlo k poklesu, se totiž propad pohybuje mezi dvěma a pěti procenty. Co to znamená? Nominální mzdy u nás sice rostou, ale česká domácnost si toho nepořídí tolik jako před pěti lety.
Reálné ceny v předchozích letech prudce rostly, zatímco reálné mzdy růstem zaostávaly. Na vině je i opatrnější mzdová politika firem, stejně jako nedostatečný růst produktivity. Jak se dostat ven z této šlamastyky? Už vloni začaly reálné mzdy opět růst. Zkrotit inflaci se tedy již podařilo. Odborníci ovšem uvádějí, že jiné ekonomiky jsou v porovnání s tou naší přeci jen dynamičtější.
„V mezinárodním srovnání patří Česko mezi státy s pomalejší obnovou reálných mezd. Meziroční růst v roce 2024 byl sice pozitivní, ale v porovnání s řadou jiných zemí spíše slabší než v dynamicky rostoucích ekonomikách,“ uvedl již v březnu hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Jak si vedou další země EU?
Druhou zemí, která si nejvíce pohoršila, je Itálie, kde nastal pokles o pět procent. Následuje Řecko (–4 %) a Švédsko (–3 %). Na dvou procentech je potom Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Kypr a Německo. O jedno procento si pohoršili Slovinci a Španělé. V minusu je tedy celkem 12 zemí EU. Ve zbývajících 15 státech tak reálná hodnota průměrné mzdy za posledních pět let stoupla.
Na úplné špičce je Bulharsko, kde došlo k více než třetinovému růstu (36 %). Velmi dobře si vede také Litva (23 %), Rumunsko (21 %), Chorvatsko (17 %) a Polsko (15 %). Jak jsou na tom naši východní sousedé Slováci? U nich došlo k růstu o sedm procent, takže vůbec ne špatně.
Co dělají Češi pro zvýšení platu?
Ať už bude další vývoj jakýkoli, za pokles reálné hodnoty průměrné mzdy mohou faktory, které tak úplně neovlivníme. Jenže na výši výdělku mají určitý vliv i samotní zaměstnanci. Češi si o zvýšení mzdy mnohdy bojí říct a zároveň málo mění zaměstnání. Ve skutečnosti se ale právě těmito kroky můžeme vydat na cestu, na které dostaneme za svou pracovní aktivitu více peněz.
„Slušela by nám větší odvaha. I ve své bublině vnímám, že odhodlání říct si o vyšší plat je skutečně poměrně nízké,“ uvedl vloni ekonoma Daniel Münich.

Jak si říct o víc peněz?
Pokud si myslíte, že nastal nejvyšší čas na to, aby vám šéf přidal, měli byste být dobře připraveni.
- Kdy si říct o zvýšení platu? Ideálně po nějakém pracovním úspěchu, ať už osobním, nebo firemním. O více peněz byste naopak neměli žádat v době, kdy je celé vedení ve stresu. Počkat si třeba můžete na pravidelné hodnocení zaměstnanců, které mnohé společnosti každoročně dělají.
- Proč by vám měl šéf přidat? Na tuto otázku se dobře připravte. Odpověď: „Protože chodím do práce jen s pětiminutovým zpožděním a v pracovní době si uvařím o jedno kafe míň než kolegové“ asi není úplně nejvhodnější. Zaměřte se na svůj přínos, své dobré vlastnosti apod.
- O kolik si říct? Zásadní otázka! Žádostí o 50% navýšení platu sice můžete vedení ukázat svoji odvahu, ta však bude dosti pravděpodobně spíše považována za drzost. Obvykle se doporučuje říci si o navýšení mzdy o zhruba 3 až 5 %. To může být pro vás stále slušná sumička a firma takové navýšení zase tolik nepocítí.
Zdroje: e15.cz, echo24.cz, newstream.cz, aktualne.cz