Ovečkin prolomil mlčení. Proč promluvil až teď?

Přidat na Seznam.cz

Zámořští novináři a s nimi i celý hokejový svět se dočkal kýženého vyjádření Alexandra Ovečkina k ruské invazi na Ukrajinu. Ruská superhvězda absolvovala tiskovou konferenci po pátečním tréninku ve Philadelphii, kde čelila spršce nepříjemných otázek, na které ovšem odpovídala vyhýbavě. „Prosím, už žádnou válku,“ zopakoval Ovečkin několikrát, jak uvádí server Nova Caps.

Šestatřicetiletý útočník Washingtonu Capitals, který ze statistického hlediska prožívá jednu z nejlepších sezon v kariéře, měl až doposud spoustu důvodů k úsměvům. Ty jej však opustily ve chvíli, kdy propukla válka mezi Ruskem a Ukrajinou.

Vzhledem k tomu, že je Ovečkin přítelem a podporovatelem prezidenta Vladimira Putina, očekávalo se jeho vyjádření k situaci opravdu hodně. Capitals však umožnili jeho setkání s novináři až v pátek. Oficiálním důvodem bylo, že jejich hvězdný střelec potřebuje více času na přípravu k rozhovoru. Ve Philadelphii se konečně kýžená tiskovka uskutečnila.

Většina odpovědí se však ukázala být jen naučenými frázemi. Ovečkinovi se hovořilo dost ztuha, jako by ani nevěděl, co si může dovolit říct. „Moje rodina je v Moskvě. Samozřejmě, že vnímám, co se tam všechno děje,“ naznačil důvod, proč je při odpovědích natolik vyhýbavý.

„Je to složitá situace. Mám přátele v Rusku i na Ukrajině a je obtížné vidět, že jsou obě země ve válce. Snad už brzy bude konec,“ uvedl Ovečkin, který byl i dotázán na to, jestli ruskou invazi na Ukrajinu podporuje.

„Jsem Rus, ale jsou věci, o kterých nemohu rozhodovat a nemám je pod kontrolou. Doufám, že brzy bude konec, a že obě země budou zase žít v míru.“ Další nepříjemná otázka se dotkla faktu, že Ovečkin je podporovatelem Vladimíra Putina a jestli ho podporuje i nadále s ohledem na nové skutečnosti. A i v tomto případě bylo patrné, že se ruský hokejista vyhýbá přímé odpovědi.

Putina označil za svého prezidenta, přičemž se obhajoval tím, že není politikem, ale sportovcem. Na ruskou invazi prý nemá vliv a doufá, že bude brzy po všem. Touhu, aby válka mezi oběma evropskými státy brzy skončila, vyjádřil několikrát.

„Prosím, už žádnou válku. Nechci vidět zraněné nebo mrtvé lidi. Jak jsem řekl, snad bude brzo po všem a budeme moct žít v lepším světě,“ pokračoval. Podle Ovečkina je jedno, jestli válčí Rusko, Ukrajina, nebo jiné země. Všichni prý chceme žít v míru.

Zdroj: novacapsfans.com