Osm pilotů Formule 1 bylo zpětně penalizováno, Sainz a Hamilton přišli o body

Přidat na Seznam.cz

Četné následné časové penalizace za opuštění trati bez povolení otřásly klasifikací závodu ve Spielbergu. Největším poraženým je jezdec Ferrari Carlos Sainz. Jezdec Ferrari Carlos Sainz se kvůli desetisekundové časové penalizaci propadl ze čtvrtého na šesté místo.

Velká cena Rakouska ve Spielbergu již skončila, když závodní tým Aston Martin podal protest proti výsledku. Podle nich nebyli za přestupky během závodu potrestáni všichni jezdci. Ve skutečnosti pak bylo uloženo dvanáct dodatečných časových penalizací za opuštění trati bez povolení, což také ovlivnilo výsledek závodu, informuje deník Spiegel.

Na umístění na stupních vítězů to nemělo vliv, vítězem spielberského podniku zůstává mistr světa Max Verstappen. Druhé místo obsadila hvězda Ferrari Charles Leclerc před Sergiem Perezem na druhém místě. Carlos Sainz přišel kvůli desetivteřinové penalizaci o čtvrté místo a propadl se na šestou příčku, stal se tak velkým poraženým tohoto závodu.

Lando Norris a Fernando Alonso si polepšili vždy o jedno místo. Desetisekundovou penalizaci obdržel také Lewis Hamilton. Přišel tak o sedmé místo, na které ho odsunul týmový kolega George Russell. Pierre Gasly ztratil kvůli deseti trestným sekundám jeden mistrovský bod a propadl se z devátého na desáté místo. Lance Stroll z toho profitoval a získal mistrovský bod.

Další čtyři časové penalizace pro Estebana Ocona (celkem 30 sekund), Alexandra Albona (10 sekund), Logana Sargeanta (10 sekund), Nycka de Vriese (15 sekund) a Yukiho Tsunodu (5 sekund) na bodovém hodnocení nic nezměnily.

K chaosu došlo proto, že po protestu Aston Martinu muselo proběhnout slyšení a vyšetřování. Celkem bylo třeba prozkoumat 1200 případů, což nebylo možné provést během závodu.

Celý víkend byly ve Spielbergu velké problémy, protože jezdci nemohli udržet své vozy uvnitř bílé čáry.

Formule 1 doporučila provozovatelům trati, aby zrenovovali trať a na výjezdu z postižených zatáček devět a deset nainstalovali štěrkové lože. Pak by jezdci pravděpodobně automaticky zpomalili, protože by již neriskovali uvíznutí ve štěrku.

Zdroj: kicker.de, spiegel.de, redakčně upraveno