Olomoucký fotbalista je hrdina. Zachránil ve vlaku muže s infarktem

Přidat na Seznam.cz

Fotbalistu Matěje Mikulenku znali dosud jen příznivci olomoucké Sigmy. Nyní se však dostává do povědomí díky činu, který zaslouží veliký potlesk. Když se tento 19letý fotbalista vracel vlakem z Prahy, kde byl na kontrole operované nohy, zaslechl průvodčí volat, zda tu není nějaký lékař. Mikulenka je sice „jen“ studentem oboru Sportovní a rekondiční masér, přesto znal ze školy základy první pomoci. A proto neváhal a běžel s průvodčí k člověku, co dostal infarkt.

„Cestoval jsem vlakem z Prahy, kde jsem byl u doktora. Nečekaně jsme zastavili a od průvodčí jsme se dozvěděli, že je to kvůli tomu, že jeden pán ve vedlejším vagónu zkolaboval. Hledala, jestli není ve vlaku lékař. To samozřejmě nejsem, ale nabídl jsem se, že umím základy první pomoci,“ říká olomoucký talent pro klubový web Sigmy.

Mikulenka se s dalším cestujícím střídal v masáži srdce až do příjezdu záchranky. Pak jim ještě pomáhal s transportem do sanitky. „Všichni byli v takové situaci zaskočení a zaražení. Já jsem byl taky chvilku překvapený, ale rychle jsem si uvědomil, že základní principy znám, tak jsem rád pomohl. Určitě k tomu přispěla i škola, kde teď studuji,“ řekl hráč olomouckého dorostu, za který v podzimní části celostátní dorostenecké ligy nastoupil k pěti zápasům, v kterých vsítil šest branek.

Mikulenka patří mezi olomoucké talenty a už si i vyzkoušel dospělý fotbal ve druhé lize za B-tým. Na podzim naskočil též do pěti zápasů. Začátek jara ale kvůli zmiňovaným problémům s nohou nestihne. Během individuálního plánu to přehnal s intenzitou v tréninku a když vystřelil na branku z otočky, podlomila se mu stojná noha a křuplo mu v ní. Lékařské resumé bylo nemilosrdné, musel na operaci…

Nejen olomoučtí příznivci budou jistě Mikulenkovi přát, aby měl při zápasech pohotovou (a přesnou) střelu, jako když pohotově zachránil člověku život.

Zdroj: sigmafotbal.cz , olomouckydenik.cz