Nový Zéland utrpěl historickou porážku. Ani tradiční tanec mu nevykouzlil výhru

Přidat na Seznam.cz

V České republice nepatří ragby mezi deset, možná ani mezi dvacet nejoblíbenějších sportů. V mnoha zemích je tomu ale jinak. Pro Francii, Anglii, Austrálii, Nový Zéland, ale třeba pro Samou, JAR či Fidži je v pátek zahájené mistrovství světa sportovní událost roku (i díky tomu, že se nekoná fotbalový šampionát či olympiáda). Světového šampionátu, konaného ve Francii, se účastní 20 zemí rozdělených po pěti do čtyř skupin.

Z každé skupiny postoupí dva týmy do čtvrtfinále. Dá se říci, že favorité na postup jsou jistí. Když to vezmeme odzadu, skupina D – Anglie, Argentina, skupina C – Austrálie, Wales, skupina B – JAR, Irsko (i když možná zazlobí Skotsko) a skupina A – Nový Zéland a Francie. A právě posledně dva jmenované týmy se postaraly o zahajovací duel. A domácí tým se zároveň postaral o historický okamžik. Hráči „galského kohouta“ dokázali Novozélanďany porazit, což je pro tým z Oceánie premiérová prohra v rámci základních skupin MS.

Před zápasem se odehrála tradiční předehra v podobě tance zvaného „haku“ – tradiční bojový tanec domorodých Maorů na Novém Zélandu. Novozélandští ragbisté se tímto rituálem vždy bojovně naladí před střetnutím a pro diváky je to zase zajímavá podívaná. Ale ani tento bojový synchronizovaný tanec, který hráči doprovázejí seskupením do klínu, křikem, grimasami (vyplazování jazyku či koulení očima), nepomohl Novému Zélandu k výhře. Francie vyhrála 27:13. Ve skupině A už se odehrál i další zápas, Italové přejeli Namibii 52:8.

Nejvyšší výhru si však dnes připsali Irové, kteří doslova deklasovali Rumuny 82:8, hlavně díky položeným dvanácti „pětkám“. Obhájci titulu z JAR vstoupí do šampionátu v neděli vpodvečer proti Skotsku. Je zajímavé, že zpravidla hlavní favorité (či spolufavorité) skupin se střetnou hned v prvních zápasech. Týká se to i duelu Anglie – Argentina.

Zdroj: redakce, rugbyworldcup.com