Nenechte se nachytat: Nový trik podvodníků otřásá městy a může vás stát statisíce
V poslední době se v repertoáru podvodníků objevil další podfuk z ranku moderních technologií. Na mušku si tentokrát vzali řidiče v Praze a dalších evropských městech. Pokud si při chytrém parkování nedáte pozor, okradení je docela snadné.
Před pár lety to byly předražené hrnce, deky z ovčí vlny a vysavače za 100 tisíc, které měly vaši domácnost „vyčistit do posledního smítka a roztoče“. Dnes jsou to nabourané a vysáté účty, podvodné SMS zprávy, fejkové zboží v e-shopech či falešní američtí generálové, tahající za příslib lásky statisíce korun z osamělých žen. Triky podvodníků neznají mezí. Jen se jejich působnost přesunuje do elektronického bankovnictví a online prostoru vůbec. Posledním výstřelkem jsou parkovací automaty v hlavním městě, na kterých se začaly objevovat nalepené falešné QR kódy s logem EasyPark.
TSK Praha varuje
„Chtěli bychom varovat veřejnost, aby nepoužívala pro platbu za parkování falešné růžové samolepky s QR kódy s logem EasyPark nalezené na některých parkovacích automatech v Praze. Tyto QR kódy odkazují na falešné webové stránky a při jejich načtení může dojít k nechtěnému poskytnutí citlivých údajů podvodníkům,“ zdůrazňuje například Technická správa komunikací Praha na webu Parking Praha. Stejné samolepky byly podle informací na webu Městské části Prahy 10 nalezeny na parkovacích automatech i v jiných evropských městech. Falešné aktuálně odhalené QR kódy mají růžové ohraničení a popis Scan & Pay nebo Pay by Phone. Podvod naznačuje také kvalita samolepky a její špatné umístění.

Objevují se také podvodné textovky a e-maily
Informace o podvodnících zveřejnila na svém webu také přímo společnost EasyPark. Kromě falešných QR kódů se prý stále častěji objevují také falešné textové zprávy a e-maily. EasyPark přitom po svých zákaznících nikdy nepožaduje žádná bezpečnostní hesla či PIN kódy, údaje o bankovní kartě, stažení jiné aplikace či služby, sdílení bankovních či platebních údajů ani platbu za parkování po telefonu. K převodu peněz nebo sdílení osobních údajů také nikdy neslouží odkazy v e-mailu nebo SMS zprávě. Pokud na tyto triky naletíte, můžete přijít o velkou sumu peněz. Případy zneužití se letos objevily ve Velké Británii, varovala před nimi již dříve také česká policie. Problém oficiálních QR kódů na veřejných prostranstvích jako jsou reklamní sloupy či plakáty je totiž v tom, že se k nim každý snadno dostane a může je přelepit. Pro podvodníka není podle bezpečnostních expertů žádný problém oficiální kód nahradit svým a člověka tak dostat na svou podvodnou stránku. Opatrní bychom měli být také při používání internetu v mobilu třeba v tramvaji.
Poznáte při parkování správný QR kód?
Správný QR kód je umístěn na pravém boku parkovacího automatu a směruje na adresu parking.praha.eu/PA/číslo automatu a z ní na vph.zpspraha.cz/PA/číslo automatu. Je také doplněn českým i anglickým popiskem a logem Prahy. Technici automaty po celém území hlavního města průběžně kontrolují a falešné QR kódy odstraňují. V případě, že by ale řidiči měli při platbě QR kódem jakékoli pochybnosti nebo falešný QR kód identifikovali, kontaktovat mohou TSK emailem [email protected] či telefonicky na čísle +420 257 015 257.

Jak podvodníkům nenaletět
Pokud se přece jen řidiči v Praze rozhodnou platit přes QR kód, doporučuje se pro nákup ověřit adresu, na kterou jste byli přesměrováni. Případně použít jinou online platební metodu pro platbu parkovného z důvěryhodných zdrojů. Ideální je platit zatím parkování přímo pomocí automatu hotově, nebo kartou. Další možností jsou například aplikace ParkSimply, Citimove nebo PID Lítačka. Nejbezpečnější je všechny takové platby provádět z karty nebo účtu, kde máte jen tolik peněz, kolik aktuálně potřebujete. Případný parkovací podvodník vás tak okrade jen o pár stokorun, a ne o celé úspory.
Zdroje: www.idnes.cz, radiozurnal.rozhlas.cz, auto-mania.cz, www.prahain.cz