Německý reprezentant İlkay Gündoğan je na seznamu kandidátů o nejlepšího fotbalistu světa

Přidat na Seznam.cz

İlkay Gündoğan byl nominován na cenu pro nejlepšího fotbalistu světa. Kapitán německé reprezentace je součástí oficiálního seznamu 13 kandidátů, který vzešel z předběžného výběru skupiny fotbalových expertů, uvádí se v tiskové zprávě, kterou ve čtvrtek vydala světová řídící organizace FIFA.

Gündoğan z týmu FC Barcelona však nemá reálnou šanci na vítězství, za velkého favorita je považován argentinský kapitán vítězů mistrovství světa Lionel Messi. Na seznamu kandidátů jsou také Gündoğanovi bývalí spoluhráči z týmu vítěze Ligy mistrů Manchesteru City, například Belgičan Kevin De Bruyne a Nor Erling Haaland, který byl nedávno zvolen fotbalistou roku v Evropě.

Naději na zisk oficiálního titulu FIFA World Player má také nejlepší střelec mistrovství světa Kylian Mbappé z Francie.

V ženské kategorii je nominováno kvarteto mistryň světa ze Španělska. Je mezi nimi i Jennifer Hermosová, kterou při předávání cen políbil na ústa tehdejší šéf federace Luis Rubiales, jak jsme psali v tomto článku. Skandál s polibkem se dostal na titulní stránky novin po celém světě a vedl k disciplinárnímu řízení ze strany FIFA. Nakonec vedl k odstoupení funkcionáře.

Trenér Man City Pep Guardiola je velkým favoritem na ocenění FIFA World Coach poté, co v předchozí sezóně získal trojnásobný titul. V ženské kategorii má největší šance Sarina Wiegmanová z Nizozemska, která dovedla anglickou ženskou reprezentaci do finále mistrovství světa.

O vítězích jednotlivých kategorií nyní rozhodne mezinárodní porota. Porota se skládá z kapitánů a trenérů národních týmů, novinářů a fanoušků z celého světa. Hlasování fanoušků je otevřeno na digitálních platformách FIFA.

Zdroj: spiegel.de, redakčně upraveno