Německo nestačilo ve finále na Kanadu a prohrálo boj o zlatou medaili

Přidat na Seznam.cz

Němečtí hokejisté mají první medaili z mistrovství světa od roku 1953. Proti rekordnímu mistru světa Kanadě dokonce dvakrát vedli, ale v závěrečné třetině první titul ztratili, uvedl deník Spiegel.

Olympijské stříbro v roce 2018, semifinále mistrovství světa v roce 2021, vicemistr světa v roce 2023. Pouze mistr světa Kanada byla nakonec lepší než Němci, kteří přesto dosáhli dalšího hokejového milníku. Německo sice v Tampere prohrálo své první finále Světového poháru od roku 1930 s mistrem světa Kanadou 2:5, ale opět předvedlo energický výkon.

Góly Johna-Jasona Peterky (8. minuta) a Daniela Fischbucha (34. minuta) na první titul mistra světa nestačily. Tým reprezentačního trenéra Harolda Kreise byl ve finále dlouho lepší, ale domů jede se stříbrem jako s první medailí z mistrovství světa po 70 letech, protože Kanada byla v závěru nekompromisní.

Největší úspěch po stříbrné olympijské medaili v roce 2018

Kanada získala stříbrnou medaili naposledy v roce 1953, kdy ve skupinové fázi hrály pouze čtyři země. Hvězdy kanadské NHL si úspěchem proti týmu Německého hokejového svazu zajistily 28. titul mistrů světa a nyní jsou opět jedinými rekordními šampiony před aktuálně vyloučenými Rusy. Pro německý hokej je druhé místo na mistrovství světa největším úspěchem po olympijském stříbru z roku 2018.

Reprezentační trenér Kreis, který vystřídal Toniho Söderholma, tímto výsledkem završil svou premiéru v roli hlavního kouče. Čtyřiašedesátiletý trenér kanadského původu byl již spolukoučem Uweho Kruppa, když se Německo v roce 2010 dostalo do semifinále. Přestože muselo kvůli zranění odstoupit 15 klíčových hráčů a chyběli také špičkoví hráči NHL Leon Draisaitl, Tim Stützle a Philipp Grubauer, zkušený kouč vytvořil jednotný celek, který byl přesvědčivý jak po stránce bojovnosti, tak i herního projevu.

Německo dvakrát vedlo

Na velký úspěch to však nestačilo. Německý tým začal dobře, pro hru udělal více než pasivní Kanaďané a po krásné trefě nejlepšího německého střelce Peterky po vysněné přihrávce Moritze Seidera se ujal vedení. Velcí favorité měli štěstí, že se jim podařilo vyrovnat. Když Samuel Blais vyrovnal (11.), odražený puk zajistil, že akce vůbec byla nebezpečná.

Kanaďané vypadali k poražení, německý tým se zlepšil a zaslouženě se opět ujal vedení zásluhou hráčeo Fischbucha. Ani toto vedení však netrvalo dlouho, protože rozhodčí nepotrestali faul Kanady, načež Lawson Crouse (38.) opět vyrovnal. Další nešťastný gól po chybě obrany v podání Blaise (45.) vydláždil favoritům cestu k vítězství. Rozhodnutí zajistil Tyler Toffoli (52.) z Calgary Flames. Závěrečnou branku vstřelil Scott Laughton z Philadelphie Flyers (59.).

Zdroj: spiegel.de, express.de, redakčně upraveno