Nejlepší česká maratonkyně končí kariéru. Odchází jako držitelka národních rekordů

Přidat na Seznam.cz

Eva Vrabcová Nývltová je pojem nejenom v české atletice, ale i v běhu na lyžích. Není mnoho českých sportovců, kteří se mohou pochlubit tím, že se zúčastnili jak letní, tak zimní olympiády. Vrabcová nás reprezentovala na zimních olympijských hrách v Turíně 2006, Vancouveru 2010 a Soči 2014 a na letních olympiádách v Rio de Janeiru 2016 a Tokiu 2021. Nejraději vzpomíná na Soči, kde se na 30 km volným stylem umístila na pátém místě. Další olympiádu však Vrabcová už určitě nepřidá, protože dnes na tiskové konferenci oznámila konec sportovní kariéry.

„Je spousta věcí, na které budu vzpomínat. Když jsem jako malá prohlásila při sledování her v roce 1992, že také pojedu na olympiádu, nenapadlo mě, že se mi to povede více než jednou. Byť to stálo strašně moc úsilí, mám do jisté míry zničené zdraví a nebyla jsem na maturitním plese, tak všechny ty zážitky za to stály,“ řekla před novináři a za doprovodu manžela a dcery Vrabcová Nývltová.

Kromě zmiňované ruské olympiády jistě bude rodačka z Trutnova ráda vzpomínat i na rok 2018, kdy se na ME stala třetí nejlepší maratonkyní a ještě k tomu v nové českém rekordu 2:26:31. „Těch zážitků bych z atletiky mohla jmenovat spoustu,“ podotkla držitelka rekordu i v půlmaratonu a hned vyjmenovává Pražský maraton, i půlmaraton v našem hlavním městě či opět maraton, tentokráte v New Yorku.

Na svém poslední Olympiádě maraton nedokončila kvůli potížím s pravou kyčlí. A právě i kvůli těmto přetrvávajícím problémům se Vrabcová rozhodla ukončit kariéru. „Myslím, že jsem odešla v pravou chvíli,“ řekla teď už bývala členka PSK Olymp Praha.

Ale od sportu Vrabcová v žádném případě neutíká. „Mám dál možnost trénovat a posílat tréninkový plán pro ty, kteří jsou registrovaní na Pražský maraton. Kdo má zájem, tak jednou týdně s ním chodím trénovat do Stromovky,“ dodává sympatická sportovní „obojživelnice“.

Zdroj: redakce, sport.ceskatelevize.cz