Nikdy by mě nenapadlo jet na toto místo v Česku. Poradila mi to AI a nechápu, že není na titulce všech průvodců
Když jsem plánoval víkendový výlet po Česku, nikdy by mě asi jen tak nenapadlo jet na toto místo. Zeptal jsem se AI, a ta mi ho poradila. Po prohlídce a návštěvě vůbec nechápu, že není na titulce všech turistických průvodců. Od té doby tohle místo v Podkrkonoší doporučuji úplně všem a musím říct, že tentokrát se umělá inteligence opravdu trefila do mého vkusu.
Tahle maličká vesnička usazená v údolí horního toku Labe má přes malý počet obyvatel, aktuálně pouze 263, mnoho co nabídnout. Umělá inteligence mi ji doporučila hlavně kvůli historickým památkám, zajímavému okolí, bohatému kulturnímu programu a jedinečné atmosféře, která se zkrátka musí zažít na vlastní kůži. Po návštěvě místa jsem se rozhodl říct vám všem víc o jednotlivých bodech, které mi AI vytyčila jako ty nejzajímavější.
Kuks je domovem unikátní stavby českého baroka
Není daleko od pravdy tvrdit, že kdyby toto místo v Česku svojí jedinečnou atmosférou nenadchlo šlechtice a mecenáše Františka Antonína Šporka, těžko by dnes lákalo davy turistů a výletníků z celé země. A přestože barokní areál v Kuksu mnozí označují jako zámek, ve skutečnosti jde o hospital neboli ústav pro vojenské veterány a přestárlé muže. Zámek tu ale kdysi také stál, ovšem na opačném břehu řeky, hned vedle lázní, jejichž léčivé prameny byly vyhlášené široko daleko. Při velké povodni roku 1740 byly však zničeny natolik, že nešly zachránit, stejně jako zámek. Do dnešních dnů se tak zachoval pouze barokní areál s hospitalem, ale i tak je to náramná podívaná, na níž v minulosti pracovalo mnoho významných umělců své doby.

Hospital včetně dominanty kostela Nejsvětější Trojice je dnes otevřen veřejnosti. Nabízí čtyři různé okruhy zahrnující historii samotné stavby hospitalu a také proslulých soch Ctností a Neřestí, hrobku rodu Šporků, zajímavosti z historie výroby léků a především okruh zaměřený na vývoj lékáren. Právě zrekonstruovaná barokní Lékárna U Granátového jablka pocházející z poloviny 18. století, je jedním z největších návštěvnických lákadel a není divu, jde totiž o druhou nejstarší dochovanou barokní lékárnu v celé střední Evropě. Prohlédnout si tu můžete původní lékárenské nádoby i vybavení. Mnohé z lahviček ještě nesou záhadné názvy jako „kůstka ze srdce jelena“ a další skvosty. O lékárnu i pacienty se starali mniši z Řádu milosrdných bratří, kteří připravovali léky z bylinek rostoucích na přilehlé bylinkové zahradě, která dodnes obklopuje areál.
Okolí areálu je plné zajímavostí, které musíte vidět
Po prohlídce barokního areálu se můžete vydat na naučnou stezku do okolních lesů, kde vás čeká další barokní památka v podobě věhlasného Braunova Betlému, sochařského díla, které působí jako umělecká galerie pod širým nebem. Pochází z 18. století a od roku 1958 je tento unikát vytesaný do skály chráněnou kulturní památkou. Už dávno však není v původní podobě, některé plastiky poškodily nelítostné vlivy počasí, další pak zničili lidé, kteří si neváží kulturního dědictví. Některé zachovalé sochy byly převezeny do zahrady hospitalu, kde dělají radost návštěvníkům.

Na Kuksu to žije
Od jara do podzimu Kuks hostí spoustu vyhledávaných kulturních i společenských událostí. Kromě oblíbených zahradnických trhů na nádvoří jsou to hudební a divadelní představení, vinobraní, víkendy otevřených bylinkových zahrad, Svatohubertské slavnosti a další. Kuks je skvělým výletním cílem pro jednotlivce, páry i rodiny s dětmi napříč všemi věkovými kategoriemi. Pro každého je tu něco, co ho jistě zaujme. Pro děti jde navíc o kulturně-vzdělávací prostředí, v němž se dopodrobna seznámí s obdobím baroka.
Pokud jste i vy doposud umělou inteligenci trochu podceňovali, zkuste ji příště využít jako pomocníka k hledání nových a zajímavých míst, o nichž jste možná doteď neměli ani ponětí. Dejte jí šanci, aby ukázala, co umí, a nabídla vám možnosti, jak si zase trochu rozšířit obzory a podívat se někam, kde jste ještě nebyli, stejně jako já na Kuksu. I když mi to poradila AI, po návštěvě nechápu, že tento jedinečný prostor ještě není na titulce všech turistických průvodců po Česku.
zdroje: kuks.cz, regiony.rozhlas.cz, braunuvbetlem.cz, cesky.radio.cz, hospital-kuks.cz